lokum.gen.tr https://www.lokum.gen.tr Lokum, Lokum Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, lokum.gen.tr Sun, 29 Nov 2015 00:00:00 +0000 Sun, 19 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Gül Lokumlu Kurabiye https://www.lokum.gen.tr/gul-lokumlu-kurabiye.html Wed, 21 Nov 2018 15:16:13 +0000 Gül Lokumlu Kurabiye, Gül lokumlu kurabiyeler bir fincan kahvenin yanında veya bir bardak çay yanında süper gider. Gül lokumlu kurabiye eskiden Osmanlı saraylarında yapılırdı. Günümüzde bu kurabiyeyi yeni doğum yapmış Gül Lokumlu Kurabiye, Gül lokumlu kurabiyeler bir fincan kahvenin yanında veya bir bardak çay yanında süper gider. Gül lokumlu kurabiye eskiden Osmanlı saraylarında yapılırdı. Günümüzde bu kurabiyeyi yeni doğum yapmış bayanlara süt olsun ve gelenlere ikram etmek için çok yapılır. Ülkemizin bazı yörelerinde adet haline gelmiştir göz aydınına gelenlere gül lokumlu kurabiye vermek. Doğrusu bizim evde de 3-4 günde bir yaparım eşim çocuklarım lokumu çok severler birde kurabiyenin içine girdiğinde o gül kokusu, ağızda dağılması, lezzeti olunca hiç dayanamazlar. Benimde gül lokumlu kurabiye duyunca gözlerim açılır çok seviyorum. Bu tarifi mutlaka denemelisiniz gül kokulu lokumla yapacağınız bu güzel kurabiyeler ile herkesi hayran bırakacaksınız. Gül lokumlu kurabiye yapımı da çok kolaydır aniden habersiz bir misafiriniz geldiğinde çayın yanına çabucak yapabilirsiniz. Şimdi mutfağa girip bu lezzetine, kokusuna doyum olmayan kurabiyeyi yapalım.

Gül Lokumlu Kurabiye Malzemeleri: 

 • 125 gr oda ısısında yumuşamış margarin.
 • 1 su bardağı pudra şekeri.
 • 3,5 su bardağı un.
 • 1 paket kabartma tozu.
 • 1 yumurta.
 • 1 kahve fincanı süt.
 • Gül lokum kurabiyelerin içine yetecek kadar.

Gül Lokumlu Kurabiye Yapılışı: Gül lokumlu kurabiyelerimizi yapmak için ilk yapacağımız fırınımızı 170 dereceye ayarlayalım. Kurabiyeleri yapmak için bir geniş kabı alın içine yumuşamış margarini ve pudra şekerini alın elinizle iyice mıncıklayıp bir birine katın. Ardında yumurtayı, sütü ilave edip üzerine unu eleyin ve kabartma tozunu ilave edip yoğurmaya başlayın. Ele yapışmayacak kıvamda bir kurabiye hamuru yapıyoruz. Kurabiye hamuru kıvamına geldiğinde çok büyük olmayacak mandalinadan az küçük olmalı. Kurabiye hamurundan koparıp yuvarlayın ve elinizle içli köfte açar gibi açın içine gül lokumlardan koyup ağzını kapatın. Lokumlar küçükse bir tane, büyükse ikiye bölün kullanın. Fırın tepsinizin içine yağlı kağıt serin ve gül lokumlu kurabiyeleri aralıklı bir şekilde dizin Tüm hamuru bu şekilde yapın dizin. Kurabiyelerin yapımı bitince tepsiyi fırına verin ve 15-18 dakika kadar pişirin pişme esnasında çok dikkatli olun kurabiyelerin kızarmaması gerekir. Kurabiyeler kızartılırsa içinde bulunan lokumlar sertleşir bu püf noktaya dikkat etmelisiniz. Gül lokumlu kurabiyeniz pişti fırında çıkarıp üzerine pudra şekeri serpin ve servisinizi yapın.

Afiyet olsun.

]]>
Lokumlu Bisküvi https://www.lokum.gen.tr/lokumlu-biskuvi.html Wed, 21 Nov 2018 20:42:54 +0000 Lokumlu bisküvi, Damakta bıraktığı tat, yutarken boğazı rahatlatması lokuma yüzyıllarca aranan bir lezzet yapmıştır. Lokum, Osmanlı döneminde 15. yüzyıldan beri üretildiği rivayet edilmektedir. 18. yüzyılın sonları Lokumlu bisküvi, Damakta bıraktığı tat, yutarken boğazı rahatlatması lokuma yüzyıllarca aranan bir lezzet yapmıştır. Lokum, Osmanlı döneminde 15. yüzyıldan beri üretildiği rivayet edilmektedir. 18. yüzyılın sonlarında 1. Abdülhamid'in sert şekerlemelerin yanında ağızda kolay çiğnenen şekerleme istemesi üzerine bir şekerleme yarışması düzenlenmiş ve yarışmada Ali Muhiddin Hacı Bekir'in hazırladığı lokum beklenen özellikleri fazlasıyla karşıladığı için birinci seçilmiştir. Bu yarışmadan sonra lokumun popülaritesi artmış ve aranan bir tat olmuştur. Lokum, tüm dünyaya "Türk Lokumu" diye yayılmıştır. Günümüzde dünyanın muhtelif yerlerinde de lokum üretilmektedir.

Geleneksel Türk tatlısı lokumun içeriğinde su, nişasta ve şeker mutlaka; sitrik asit, potasyum bir tartarat ve tartarik asitten de birisi olacak şekilde yapılır. Bunların dışında isteğe göre meyve kuruları, fındık, antepfıstığı, ceviz, badem gibi gıda maddeleri ilave edilerek hazırlanır. Lokum, verilen şekli korumalı, ağızda yumuşaklık ve kayganlık hissi vermelidir.

Lokum misafire ikram için sunulan ikramların başından gelir. Sade tüketildiği gibi çeşitli yiyecek ve içeceklerle birlikte de tüketilmektedir. Lokum, Türkler tarafından en çok Türk kahvesinin yanında tüketile gelmiştir. Sade hazırlanan Türk kahvesinin acılığını lokumla kırmak, kahve-lokum aromasının verdiği tat için birlikte tüketilmektedir. Lokumun bir diğer tüketim şeklide bisküvilerdir.

Bisküvi üretimi ülkemizde yaygınlaştıktan sonra lokum ile birlikte tüketimi keşfedilmiştir. 1960'lar da keşfedilen lokumlu bisküvi 1990'lara kadar nişanlarda, düğünlerde ve mevlitlerde ikramların olmazsa olmazıydı. İki pötibör bisküvinin arasına sade lokum yayılarak sandviç  biçiminde yapılıp tüketilir. ikisinin birlikte oluşturduğu tat farklı bir lezzettir. Lokum, birinci bisküvinin üstüne ince bir tabaka şeklinde yayılır. İkinci bisküvi de lokumun üstüne kapatılır. Lokumlu bisküvide lokumun mutlaka sade olması gereklidir. Bisküvi de mutlaka pötibör olmalıdır. Lokum sade olmazsa içindeki meyve ya da kuruyemiş parçaları bisküvinin kırılmasına sebep olur. Bisküvi de pötibör dışında bir bisküvi olursa bilinen tadı vermez.

]]>
Lokumlu Un Kurabiyesi https://www.lokum.gen.tr/lokumlu-un-kurabiyesi.html Thu, 22 Nov 2018 18:34:42 +0000 Lokumlu un kurabiyesi; İkisi de ayrı ayrı şekerli Türk mutfağı ürünlerindendir. Bu iki lezzetin birleştirilmesi çok farklı tatların oluşmasına neden olmuştur. Lokum zaten tek başına Türk lezzetlerinden birisidir. Kurabiyele Lokumlu un kurabiyesi; İkisi de ayrı ayrı şekerli Türk mutfağı ürünlerindendir. Bu iki lezzetin birleştirilmesi çok farklı tatların oluşmasına neden olmuştur. Lokum zaten tek başına Türk lezzetlerinden birisidir. Kurabiyeler ile birleştirilerek iki lezzetin bir arada kullanılması değişik damak lezzetleri arayanlar için ideal bir tatlı çeşidine dönüşmüştür. Çocukların çok sevdiği bu iki ürünün bir araya getirildiği bu kuru pasta çeşidinin malzemeleri normal kurabiyeden farklı değildir. Gelelim lokumlu kurabiyenin malzemelerine ve de yapılışına..

Lokumlu Un Kurabiyenin malzemeleri;
 • Bir buçuk çay bardağı kadar sıvı yağ,
 • Bir paket oda sıcaklığında margarin,
 • İki çorba kaşığı yoğurt,
 • Altı su bardağı dolusu un,
 • Bir çay bardağı kadar pudra şekeri,
 • Bir adet  kabartma tozu paketi,
 • Bir adet vanilya şekeri paketi,
İç malzemeleri;
 • Küçük Lokumlardan bir kilo kadar,
Lokumlu un Kurabiyesi yapılışı;

Kurabiyemiz için öncelikle yapılması gereken hamurunun oluşturulmasıdır. Bunun için öncelikle pudra şekeri, yoğurt, sıvı yağ, margarin ve vanilya şekeri hamur kabı içerisine ilave edilerek yoğurulur. Daha sonra içerisine kabartma tozu ve un ilave edilerek tekrar yoğrulduktan sonra kulak memesi kıvamına gelen yani elimize yapışmamış hale gelen hamurumuzdan ceviz tanesi büyüklüğünde parçalar kopartılarak ellerimizin içerisine yayvan şekilde açılır ve içerisine lokumlar eklenerek üzeri açık olmayacak şekilde kapatılır. Bu arada fırın tepsisi içerisine yağlı kağıt yerleştirilerek üzerine hazırlanan kurabiye parçaları sıralı bir şekilde belirli aralıklarda yerleştirilir. Hamur bitene kadar işlem tekrarlanır. Daha sonra 180 derecede ısıtılmış fırın içerisine konularak ortalama yirmi dakika pişirilir. Pişen lokumlu un kurabiyesi fırından çıkarıldıktan sonra tercihen üzerine pudra şekeri dökülerek servis edilebilir. Afiyet olsun.
]]>
Lokumlu Baklava https://www.lokum.gen.tr/lokumlu-baklava.html Fri, 23 Nov 2018 18:14:40 +0000 Lokumlu Baklava, Baklava çok eskiden bu yanan bilinmekte olan Türk hamur tatlılarından birisidir. Baklava Fatih devri mutfak defterlerinde dahi ismi vardır. Çok daha eskilere dayanan bu enfes şerbetli tatlının Türk mutf Lokumlu Baklava, Baklava çok eskiden bu yanan bilinmekte olan Türk hamur tatlılarından birisidir. Baklava Fatih devri mutfak defterlerinde dahi ismi vardır. Çok daha eskilere dayanan bu enfes şerbetli tatlının Türk mutfağın'da çok özel bir yere sahiptir. Baklava yapımında kullanılan un özlü ve en iyi türden olmalıdır. Un yoğrulmadan önce mutlaka ince elek ile elenmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken ikinci madde ise hamuru çok iyi yoğurup en iyi biçimde yufka açmaktır. baklava yapımında kullanılacak olan olan en iyi yağ ise sade yağ çeşididir. Ama günümüzde oldukça pahalı olduğundan dolayı çoğu kişi sade yağ yerine margarin kullanmaktadır. Baklavanın içine konulacak olan diğer malzemelerde çok iyi olmalıdır. Özellikle de Anadolu kadınları çocukluklarında beri yufka açabilme yeteneğine sahiptirler. Bu yüzden evlerde mükemmel ve çeşitli birçok baklavalar yapmaktadırlar. Aslında yufka açmak çok kolaydır. Becerikli bir ev kadını sadece bir kez gördüğünde yufka açmasını öğrenir. Baklavalık açılan yufkalar kesinlikle nişasta kullanılarak açılmalıdır. Alınan bezeler küçük olmalıdır. Aldığınız bezeler ne kadar küçük olur ise hamurda bir o kadar kolay ve ince açılır. Bugünde sizler ile bilinen ve sık yapılan baklava çeşitlerinden daha farklı bir tarif olan lokumlu baklava yapacağız. Hadi bu enfes tarifi yapmaya başlayalım.

Lokumlu Baklava İçin Gerekli Olan Malzemeler

 • İki çay bardağı ceviz
 • Beş tane yumurta
 • Bir paket kabartma tozu
 • Yarım çay bardağı kadar sıvıyağ
 • 700 gram lokum
 • Bir paket vanilya
 • Bir çay bardağı toz şeker
 • Bir çay bardağı un

Şerbet İçin 

 • 5,5 su bardağı su
 • 5su bardağı kadar toz şeker
 • 5 damla kadar limon suyu

Lokumlu Baklava Yapılışı

Lokumlu baklava için öncelikle lokumları küçük, küçük doğrayın. Daha sonra baklavanın içini yapmaya geldi bunun için bir kabın içinde sıvı yağı, toz şekeri, kabartma tozu, yumurtayı, vanilyayı ve unun alarak çırpıcı dan geçirerek iyice karıştırın. Karışımın üstüne cevizi de ilave ederek yeniden karıştırın. Baklava yufkasından bir adet alın mutfak tezgahı üstüne açın sonra küçük, küçük doğramış olduğunuz lokumları yufkanın üstüne serpin. Daha sonra yapmış olduğunuz iç harçtan kaşık ile yufkanın her tarafına eşit gelecek şekilde sürün. Bu işlemden sonra yufkayı rulo biçiminde sarın. Sardığınız yufkayı tam üç parmak olacak şekilde kesin. Tüm malzeme bitene dek aynı işlemi yapın  biten yufkaları bitirdikten sonra da yağlamış olduğunuz tepsi içine dizin. Sonra tepsisinin üstüne de sıvı yağ gezdirin ve fırını tam yüz seksen dereceye getirerek tepsiyi fırına sürün. Üzerleri kızarana dek pişmeye bırakın. Sıra geldi baklavanın olmazsa olmazı olan şerbetini yapmaya bunun içinde bir tencere içine toz şeker ile suyu koyarak kaynatın. Kaynayan şerbetin içerisine limon suyunu sıkmayı unutmayın limon suyunu da sıkmış olduğunuz şerbeti tam dört, beş dakika daha kaynadıktan sonra ocakta indirin. Sonra baklavayı fırında alın ve şerbet sıcak baklava soğuk olacak şekilde ayarlayın ve tatlının şerbetini dökün. (Tatlı soğuyana kadar bekleyin şerbetini hemen dökmeyin.) Lokumlu baklava iyice soğuduktan sonra da servis tabaklarına alın. 

Not: Arzuya göre baklavanın üstüne toz yeşil fıstık ile servis tabağını yanına kaymak koyarak servis eder iseniz tatlınız hem daha hoş görünür hemde toz yeşil fıstık sayesinde tatlının tadına tat katmış olursunuz. 

Afiyet Olsun. 

]]>
Krem Şantili Lokumlu Kurabiye https://www.lokum.gen.tr/krem-santili-lokumlu-kurabiye.html Sat, 24 Nov 2018 08:23:04 +0000 Krem şantili lokumlu kurabiye, Krem şantili lokumlu kurabiye kurabiye çeşitleri arasında belkide en sıra dışı olanıdır. İçinden sürpriz olarak lokum çıkması şaşırtıcı ve küçük de olsa konuklarınıza mutluluk vericidi Krem şantili lokumlu kurabiye, Krem şantili lokumlu kurabiye kurabiye çeşitleri arasında belkide en sıra dışı olanıdır. İçinden sürpriz olarak lokum çıkması şaşırtıcı ve küçük de olsa konuklarınıza mutluluk vericidir. Krem şantili lokumlu kurabiye  özellikle çocukların sevebileceği ve vazgeçemeyeceği bir kurabiye çeşididir. Krem şantili lokumlu kurabiye evinizde kendi ellerinizle yapabileceğiniz ve gönül rahatlığı ile yiyebileceğiniz bir kurabiyedir. Besleyici ve doyurucudur. Bir çok yerde servis edilebilecek hem lezzetli hemde ilgi çekici bir alternatiftir. Misafir alımlarında ve doğum günlerde servis tabaklarında tercih edebileceğiniz en ideal lezzetler arasında yer almaktadır. Ayrıca çay ve meşrubat yanlarında ikram edilmektedir. Sizde misafirlerinize ayrıcalıklı olduklarını hissettirmek ve eşsiz bir sunumda bulunmak istiyorsanız işte krem şantili lokumlu kurabiye tarifi. Tüm marifetli bayanların denemelerini tavsiye ederiz. Şimdiden kolay gelsin.

Krem şantili lokumlu kurabiye için gerekli olan malzemeler:
 • 1 paket margarin
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket krem şanti
 • Aldığı kadar un
İçi için
 • Minik kuş lokumları
Üzeri için 
 • 1 su bardağı pudra şekeri
 • 1 yemek kaşığı tarçın
Krem şantili lokumlu kurabiye yapılışı: Öncelikle hamur için derin bir kap hazırlayın. Oda sıcaklığında yumuşayan margarini kap içine koyarak biraz yoğurun. Margarin yoğrulurken iyice yumuşayınca sıvı yağı ilave edip biraz yoğurmaya devam edin. Krem şantiyi de ekledikten sonra kabartma tozunu ve unu ekleyip yoğurun. Hamur ele yapışmayacak bir aşamaya geldiğinde un eklemeyi durdurarak iyice yoğurun. Hamur pürüzsüz olana kadar kulak memesi kıvamına gelinceye kadar yoğurmaya devam edin. Hamuru yaklaşık 5 dakika dinlendirin. Fırın tepsisini yanınıza alın ve dibin çok az bir şey yağlayın. Yağı elinizle tepsinin her yerine yayın ki kurabiye pişim aşamasında tepsiye yapışmasın. Fırın tepsisi yağlandıktan sonra hamurdan küçük parçalar koparın. Kuş lokumlarını yanınıza alarak elinizdeki ceviz büyüklüğündeki hamuru açın ve içerisine 1 tane kuş lokumu koyun. Hamuru kapatın ve elinizde yuvarlayın. Kurabiye bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın. Top şekilleri verilmiş kurabiyeleri dibi yağlanmış tepsiye tek tek dizin. Fırın tepsisini önceden 180 derece ısıtılmış fırına sürün ve yaklaşık 25 dakika pişirin. Süre dolunca tepsiyi fırından çıkarın ve süzgeç yardımı ile pudra şekeri ve tarçını kurabiyelerin üzerine serpiştirin. Kurabiyeler biraz soğuduktan sonra servis yapabilirsiniz. Krem şantili lokumlu kurabiye hazır. Afiyet olsun.
]]>
Lokumlu Kurabiye https://www.lokum.gen.tr/lokumlu-kurabiye.html Sun, 25 Nov 2018 04:10:29 +0000 Lokumlu Kurabiye, kurabiyeler içinde çok fark yaratan farklı bir tariftir. İçinde bir lokum gerçekten ilk başta değişik gelebilir. Özel günlerinize ve davetlerinize yapabileceğiniz pratik ve lezzetli bir kurabiye. İçine sadece l Lokumlu Kurabiye, kurabiyeler içinde çok fark yaratan farklı bir tariftir. İçinde bir lokum gerçekten ilk başta değişik gelebilir. Özel günlerinize ve davetlerinize yapabileceğiniz pratik ve lezzetli bir kurabiye. İçine sadece lokum değil muhallebili ve farklı harçlar koyup kapatabilirsiniz. Az zahmetle büyük lezzetler ve güzel tabaklar çıkarabilirsiniz. Altın günlerinde farklı bir tarifle misafirlerinize çeşitli bir sofra çıkarın. İsterseniz hemen tarife geçelim.

Lokumlu Kurabiye İçin Gerekli Olan Malzemeler 
 • Bir paket margarin (oda sıcaklığında yumuşamış olması gerek)
 • Bir su bardağı pudra şekeri
 • Bir paket vanilya
 • Bir paket kabartma tozu
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • Aldığı kadar un
 • Yarım kilogram sevdiğiniz bir lokum olabilir 
 • Üzerine dökmek için pudra şekeri
Lokumlu Kurabiye Yapılışı

Öncelikle kurabiye tarifine başlarken ellerimizi iyice yıkanmalı ve kurulayıp başlayalım inşallah. Öncelikle geniş ve derin bir karıştırma kabı alın ve içine margarin ve pudra şekerini elinizle sürekli olarak yaklaşık 5-6 dakika kadar iyice yoğurun ve krema haline getirin. Margarin ve pudra şekeri krema haline geldikten sonra üzerine sıvı yağı ilave edip karıştırmaya devam edin. Daha sonra geniş bir kaba ince delikli bir süzgeç yardımıyla unu, kabartma tozu ve vanilyayı eleyerek karıştırın. Bu işlem lokumlu kurabiye hamurunun daha fazla kabarmasını sağlamak için yapılır. Eleyip bitirdikten sonra hazırladığınız hamur harcına katıp iyice karıştırın ve yoğurun. Lokumlu kurabiye hamuru kulak memesi kıvamına gelinceye kadar yoğurun eğer hamur hala elinize yapışıyorsa tekrar un ilave edebilirsiniz. Elinize yapışmayı bırakana kadar un ilavesi yapın. 

Kurabiye hamuruna unu yavaş yavaş ilave edelim ki kıvamını rahatça ayarlayabilelim. Hamurumuz gereken kıvama geldikten sonra toparlayın ve içinden ceviz büyüklüğünde küçük küçük parçalar halinde koparın. Sonra hamuru elimizin ortasında yuvarlayın ve isterseniz elinizde istediğiniz de bir düz tabanlı bir tabaktan yardım alarak çok fazla ince olmayacak şekilde açın eğer elinize yapışıyorsa az daha un serperek rahatça açmanız mümkün. Hamuru açtıktan sonra içine hangi lokum çeşidini seçtiyseniz koyun ve uçlarını bir araya getirip güzelce kapatarak yuvarlayın. İsterseniz karışık şekillerde de yapabilirsiniz. Bu işlemi kurabiye hamuru bitene kadar devam edin ve yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine veya yağlanmış fırın tepsisine aralarında boşluklar kalacak şekilde yerleştirin. Önceden ısıtılmış 175 derecelik fırında yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar pişirin. Fırın ayarları değişebileceği için siz kurabiyelere göre ayarlayabilirsiniz. Üzeri kızarmadan beyaz kalacak şekilde yani biraz pembeleşinceye kadar pişirin ve fırından çıkarın. Lokumlu kurabiyeleri fırından çıkardıktan sonra tezgahın üzerine alıp biraz soğumaya bırakın ve sonra servis tabağına alın. Lokumlu kurabiye tarifini hazır. Soğuyan lokumlu kurabiyelerin üzerine pudra şekerini bir süzgeç yardımıyla serperek servis edebilirsiniz. Şimdiden hepinize afiyet olsun. 
]]>
Sadrazam Lokumu https://www.lokum.gen.tr/sadrazam-lokumu.html Mon, 26 Nov 2018 00:05:24 +0000 Sadrazam lokumu, adı üzerinde gerçekten sadrazamlara layık bir lezzettir. Bunu evinizde kendiniz de kolayca hazırlayabilirsiniz. Özel günlerde, çocuklarınız için, kendiniz için bile bu lezzetli tatlıyı yapmalısınız. Yapılış Sadrazam lokumu, adı üzerinde gerçekten sadrazamlara layık bir lezzettir. Bunu evinizde kendiniz de kolayca hazırlayabilirsiniz. Özel günlerde, çocuklarınız için, kendiniz için bile bu lezzetli tatlıyı yapmalısınız. Yapılışı oldukça kolay olduğundan, hiç zorlanmayacaksınız. Bu lezzet olarak oldukça hafif, ancak tadı mükemmel bir tatlıdır. Ancak sizlerde alışkanlık yapacağını söyleyebiliriz. Dilerseniz malzemelerimiz hazırsa, sadrazam lokumunu yapmaya başlayalım. Hepinize kolay gelsin.

Sadrazam Lokumu
Sadrazam lokumu için gerekli malzemeler
 • 4 adet yumurta
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağından 2 kaşık fazla un
 • 1 paket kabartma tozu
Krema malzemeleri
 • 4 yemek kaşığı un
 • 2,5 su bardağı süt
 • 1 paket vanilya
 • Yarım su bardağı toz şeker
 • Islatmak için 2 su bardağı süt
 • Hindistan cevizi
Sadrazam lokumu yapılışı

İlk olarak krema malzemelerini bir tencerenin içine koyun. Krema iyice koyulaşana kadar orta ateşin üzerinde karıştırarak pişirin. Daha sonra kremayı kenara alarak, soğumasını bekleyin. Arada bir karıştırırsanız, kremanın kaymak tutmaz.

Başka bir kabın içinde yumurta ve toz şekeri mikserle iyice çırpın. Malzeme köpük köpük olmalı. Ardından içine unu ve kabartma tozunu ilave edin. Bunu da karıştırarak, kek hamuru kıvamını yakalayın.

Fırın tepsisinin içine yağlı kağıt açarak, hazırladığınız hamuru ince bir şekilde yayın. Bunu önceden 170 derecede ısıttığınız fırında pişirin. Üzerinin pembeleşmesi yeterli gelecektir. Keki fırından alınca hemen uzunlamasına iki parçaya kesin. Tepsiniz yaklaşık 30-40 cm boyunda olsa, tam kıvamı yakalarsınız. Kestiğiniz kek soğumadan bunu rulo gibi sarın. Eğer soğursa, sarmanız çok zor olur.

Bu arada iyice soğumuş olan kremayı, rulo gibi sardığınız keki açarak içine sürün. Daha sonra keki yeniden aynı şekilde rulo gibi sarın. Şimdi içi kremalı olan iki rulo kekiniz oldu. Bunları ortalama 2 cm genişliğinde kesin. Bunları ilk önce sütün içine batırın, sonra her tarafını hindistan cevizine bulayın. Tek tek kek kağıtlarının arasında aldığınız sadrazam lokumunu konuklarınıza ikram etmek için servis tepsisine dizin.

Afiyet olsun.
]]>
Rüyada Lokum Yemek https://www.lokum.gen.tr/ruyada-lokum-yemek.html Mon, 26 Nov 2018 06:47:39 +0000 Rüyada lokum yemek, rüya sahibinin bundan sonraki yaşamının ağız tadıyla geçeceğine, üzülmeden hoşnut kalacağı zamanlar geçireceğine tabir edilir. Bu gelişmeler kişinin yaşamında uzun süre etkisini devam ettirecektir. Ya Rüyada lokum yemek, rüya sahibinin bundan sonraki yaşamının ağız tadıyla geçeceğine, üzülmeden hoşnut kalacağı zamanlar geçireceğine tabir edilir. Bu gelişmeler kişinin yaşamında uzun süre etkisini devam ettirecektir. Yaşamında istediği gibi bir düzen kuracak, gelişmelerden kendisi de memnun olacaktır. Bu rüya çoğu yorumcu tarafından sağlık, mutluluk, başarı, neşe kaynağı, keyfin yerinde olması anlamında tabir edilir. Bu zamana kadar rüya sahibinin yaşadığı sıkıntılar birden etkisini kaybedecek, bundan sonraki yaşamında düşünmediği kadar rahat edecektir.

Rüyada lokum yediğini görmek, rüya sahibi için sevinç kaynağı olacak bir rüyadır. Bundan sonra hiç olmadığı kadar kendini mutlu hissedecek, maddi ve manevi bakımdan rahatlık yaşayacaktır. İş yaşamında işleri düzene girecek, herhangi bir karamsarlık içinde olmayacaktır. Rüya kişiye şans ve kısmet kapılarını açacaktır. kişinin düşlediği, bugüne kadar sahip olamadığı her şeye kavuşmasına işaret eder.

Rüyada yeşil lokum yemek ise, rüya sahibine en kısa sürede gelecek olan müjdeli bir haberin olacağına tabir edilir. Bu haber kişinin beklediği, olmasını istediği bir olayın gerçekleşeceğine delalet eder. Bundan sonra sıkıntı nedir bilmeyecek olan rüya sahibi, bu rüyanın kıymetini bilmelidir. Kendine çeki düzen vermeli, yaşamındaki kişilerin de değerini bilmelidir.

Rüyada fıstıklı lokum yemek ise, bu rüya lokum yeme rüyalarının içinde en güzel gelişmelerin olacağını müjdeler. Fındıklı lokum yemek ise, kişinin kısmeti olarak tabir edilir. Bu rüyayı gören kişilerin karşısına büyük kısmetler çıkacak, bundan sonra istekleri, hayalleri daha kolay gerçeğe dönüşecektir.

Rüyada Lokum Yemek
Rüyada güllü lokum yemek ise, rüya sahibinin dileklerinin olmasına, ağız tadıyla bir yaşam sürmesine tabir edilir. Geçim ve mutluluk kişiden yana olacaktır. Yaşamında bereket ve şans her zaman kendisine eşlik edecektir. Rüyada lokum bisküvi yemek ise, rüya sahibinin iş yaşamında her şeyin yolunda gitmesine, maddi olarak zenginliğe, istediğinden daha fazlasını elde etmeye tabir edilir. Bu rüyayı gören kişiler bundan sonra her el attığı işten hayırlı sonuçlar alacaktır. İstediğinden daha fazlasını elde edeceği fırsatlar yakalayacaktır. Zengin olmayı istiyorsa, bunun daha fazlasını elde edecektir. Rüyada lokum yemek ile ilgili rüyalar her zaman olumlu tabir edilir. Bu rüyayı gören kişiler en kısa sürede yaşamlarındaki farklılığı kendileri de görecektir.
]]>
İrmikli Lokum https://www.lokum.gen.tr/irmikli-lokum.html Mon, 26 Nov 2018 13:07:31 +0000 İrmikli lokum, İsmi bile iştah kabartmaya yeten bu irmik tatlısı hem tadı hem görüntüsü ile tatlı sevenlerin aklını başından almaya yeter. Bu nefis irmikle yapılan tatlı, esmer şekerle yapılıp kalorisini birazda olsa düş İrmikli lokum, İsmi bile iştah kabartmaya yeten bu irmik tatlısı hem tadı hem görüntüsü ile tatlı sevenlerin aklını başından almaya yeter. Bu nefis irmikle yapılan tatlı, esmer şekerle yapılıp kalorisini birazda olsa düşürmektedir. Pratik ve yapımı gayet kolay  olan bu irmikli lokumun tarifini sizlerle paylaşacağım.

Malzemeler:
 • Üç su bardağı süt
 • Sekiz yemek kaşığı irmik
 • Beş yemek kaşığı esmer şeker
 • Bir paket toz krem şanti
 • Üzeri için Hindistan cevizi
 • Bir falım damla sakızı
İrmikli LokumYapılışı: Öncelikle irmik, toz şeker, süt bir tencereye alınarak üzerine küçük küçük parçalanan sakız ilave edilir. Kıvamı koyulaşıncaya kadar karıştırılır. Koyulaşıp kabarcıklar çıkınca bir kaç dakika daha kaynatılıp kapatılır.  Biraz soğuduğu zaman içine krem şanti koyulup karıştırılır.  Tel çırpıcı yada kaşık kullanılır. Soğumaya bırakılır. Daha sonra elimizi ıslatarak ceviz büyüklüğünde parçalar alınıp yuvarlanır. Hindistan cevizine bulayıp ortasına ceviz yada fındık konulabilir. Afiyet olsun...
]]>
Kaymaklı Lokum https://www.lokum.gen.tr/kaymakli-lokum.html Tue, 27 Nov 2018 04:40:23 +0000 Kaymaklı lokum, su, şeker, nişasta, kuru ya da kurutulmuş meyveler ve gibi maddelerin ilavesiyle tekniğine uyumlu model yapılan ananesel bir tatlıdır. Lokum, 15. asırdan itibaren Anadolu'da yapılmaya başlanmıştır. Bug Kaymaklı lokum, su, şeker, nişasta, kuru ya da kurutulmuş meyveler ve gibi maddelerin ilavesiyle tekniğine uyumlu model yapılan ananesel bir tatlıdır. Lokum, 15. asırdan itibaren Anadolu'da yapılmaya başlanmıştır. Bugün dünya çapında Türk lokumu çok fazla miktarda özel bir yere sahip tatlı model bilinmektedir. Anadolu'ya Persler'den geçtiği düşünülmektedir.

Kaymaklı lokumun hakkında
İki buçuk kilo toz şekeri olması gerektiği kadar su ile kıvamlıca kestirin, su ve şeker kaynarken ortaya gelen köpüğü alın. Kıvamını bulup bulmadığını tanımlamak amaçlı şekerden ufak bir parçayı tabağa damlatıp soğuyunca parmağınızı bastırın. Parmağınızı tabaktan kaldırınca macun gibi oluncaya kadar tekrardan kaynamağa bırakınız. 250 gram çok fazla miktarda ince beyaz nişastayı sıcak olmayan su ile ayran koyulukta iyice karıştırın, temiz bir astardan süzün, şekeri karıştırarak ve azar azar akıtarak yediriniz. Sonra 10 gram kadar krem tartarı katarak ağaç kepçe ile kıvama gelinceye kadar karıştırınız. İndireceğinize uzak olmayan 1/2 çekirdek miski gül suyu ile ezip içerisine katınız ve birden çok defa karıştırıp ateşten indiriniz. Çok kıtır ve kokusuz badem yağıyla yağlanmış 2 tepsiye bölüştürerek döküp soğumaya bırakınız. Birini öncesinde şeker ve nişasta karışımının içerisine alıp, altını ve yanlarını unladıktan sonra kaymağı üstüne döşemeli, diğerini de üstüyle kenarlarını unlayıp takımıyla çevirmeli. Lokum büyüklüğünde keserek servise sunmalı.
Kaymaklı LokumNot: Kaymaklı lokumu, kaymağını ekşitmeden yiyecek gereklidir.

Farklı bir tarif
Lokum, 2 adet orta büyüklükte standart lokum 1,5 meyvenin kalorisine sahiptir. Kalorisinin hemen hemen tümü şekerden gelmektedir buna bağlı olarak tüketiminden kaçınılmalıdır. 15. asırda nişasta ve arıtılmış şeker olmadığından bal ve pekmez ile yapılan lokum, 17. asırdan sonra şeker ile yapılmaya başlanmıştır. Günümüzde yediğimiz lokum ile o aşama yapılan lokum içinde tat ve biçim farkı bu sebeple vardır. O dönemlerde ilk model sıhhat amaçlı yapılmıştır. Boğaz ağrısı, böbrek hastalıkları, yara ve çıbanlar da kullanılmıştır. Her geçen gün ilave eden kuru yemişler ve gül suyu ile sarayların en kıymetli tatlısı olmuştur. Ananesel model profesyonel çırak ilişkisi ile günümüze kadar gelen bir zanaat model onay edilmiştir. 

Gerekli Malzemeler
2 su bardağı toz şeker
2 yiyecek kaşığı nişasta
nohut tanesi kadar krem tartar ve hindistan cevizi
Arzuya yönelik fındık, fıstık ya da gül suyu ek edilebilir. 

Şekeri derince bir tencere içine koyarak 2 su bardağı su ile kaynatınız. Krem tartarı suda eritin ve karışıma ekleyin. Karışım kaynarken, üzerinde durumda olan köpükleri bir kağıt ile toplayınız.
 
Un, şeker ve süt iyice karıştırılarak muhallebi göz, göz olana kadar iyice pişiriniz. Pişirdikten sonra vanilya ve tereyağını ekleyip, 10 dk mikser ile karıştırınız. Böylece lokum için muhallebiyi hazırlamış olursunuz. Fırın tepsisi zemininde boşluk bırakmadan hindistan cevizini yerleştiriniz. Sonrasında üstüne yavaşça ve iyice fazlasıyla dikkatli davranarak muhallebiyi seriniz. Sonrasında soğumaya bırakabilirsiniz. İyice soğumasının sonrasında bir su bardağı sütü ve çırpmış olduğunuz krem şantiyi, tatlının üstüne iyice yayıp, cevizleri serpiniz. İşlemlerinin sonrasında da lokumu 2 ile 3 saat içinde buzdolabında dinlendirmeye bırakınız. Sonrasında afiyetle yiyebilirsiniz. Lokum amaçlı açıkçası fazla miktarda uğraşmıyorsunuz. Evinizde lokumunu yapmanız esasında çok fazla miktarda ek olarak sıhhatli diyebiliriz. Hem bir maliyet ile ilgili da sizlere sorunlar çıkartmıyor. Yaptığınız lokumu yediğiniz zaman, uğraşınız için pişman olmayacak ve pozitif tepkilerle karşılaşacaksınız.
]]>
Saray Lokumu https://www.lokum.gen.tr/saray-lokumu.html Tue, 27 Nov 2018 19:37:04 +0000 Saray Lokumu, Merhaba arkadaşlar! Bu yazımda sizlere saray lokumu tarifi vereceğim. Saray lokumunu farklı isimlerle de biliyor olabilirsiniz çünkü saray lokumu saray sarması, sultan sarması, paşa lokumu ya da paşa sarması o Saray Lokumu, Merhaba arkadaşlar! Bu yazımda sizlere saray lokumu tarifi vereceğim. Saray lokumunu farklı isimlerle de biliyor olabilirsiniz çünkü saray lokumu saray sarması, sultan sarması, paşa lokumu ya da paşa sarması olarak da bilinmektedir. Saray lokumu hafif ve lezzetli bir sütlü tatlı tarifi olmanın yanı sıra özellikle de misafirlere Türk kahvesinin yanında ya da aperatif olarak ikram edebileceğiniz oldukça lezzetli ve hazırlaması kolay bir tatlı tarifidir. Bu tarifi sade ya da kakaolu hazırlayabileceğiniz gibi damak zevkinize göre kivi ya da muz gibi meyvelerle de hazırlayabilir ve üzerini Hindistan cevizi yerine çeşitli meyvelerle de süsleyebilirsiniz. Benim çok beğenerek yaptığım ve sağlıklı, hafif ve sütlü bir tatlı olmasından dolayı çocuklarıma da güvenle yedirebildiğim saray lokumunu umarım sizler de en az benim kadar beğenirsiniz. Ve işte sizler için yazdığım saray lokumu tarifi… 

Saray Lokumu

Saray Lokumu İçin Gerekli Olan Malzemeler:

 • 1 litre soğuk süt
 • 1,5 su bardağı un
 • 1,5 su bardağı şeker,
 • 150 gram katı yağı (oda sıcaklığında bekletilmiş olacak)
 • 1 paket vanilya
 • 1 su bardağı dolusu Hindistan cevizi
 • 1 su bardağı badem ya da ceviz, fındık, fıstık vs.

 

Saray Lokumunun Hazırlanışı: Saray lokumunun muhallebisini hazırlamak için ilk olarak, orta boy bir tencereyi ocağa alıp, tencerenin içerisine önceden oda sıcaklığında bekletilmiş olan katı yağı koyulur ve ocağın altı yakılır. Tenceredeki katı yağ orta ateşte kokusu iyice gidene kadar kavrulur. Katı yağın kokusu tamamen çıktıktan sonra, tencereye sırasıyla 1,5 su bardağı şeker, 1 paket vanilya koyulur ve üzerine 1 litre süt yavaş yavaş eklenir. Süt eklenirken ve malzemeler muhallebi kıvamını alana dek topaklanmaması için iyice karıştırılarak pişirilir ve kaynamaya başlayıp göz göz olunca ocaktan alınarak bir kenara bırakılır. Daha sonra, büyük boy bir tepsi alınır ve içine her yerine eşit gelecek şekilde Hindistan cevizi serpilir. Ardından, bir kenara bırakılmış olan muhallebi tepsiye, Hindistan cevizlerinin üzerine yayılır ve bir kenara alınarak soğuması beklenir. Bir kenarda soğumaya bırakılan muhallebinin iyice soğuyup, kıvamına gelebilmesi için tepsi buzdolabına alınır ve yaklaşık 2 saat buzdolabında bekletilir. Muhallebi iyice soğuduktan sonra, tepsi buzdolabından çıkartılır. Son olarak, üzerine tekrar Hindistan cevizi eşit bir şekilde serpilir ve muhallebi ince şeritler halinde kesildikten sonra dilimlenen şeritler tek tek alınıp, rulo olacak şekilde sarılır. Sarılan rulolar tekrar Hindistan cevizine bulanır ve her birinin üzerine tek tek badem batırılıp, servis tabağına alınarak servis edilir.

Not: Eğer vaktiniz varsa saray lokumunu bir gece öncesinden hazırlayıp, buzdolabında bekletmeniz, saray lokumunun lezzetini daha da arttıracaktır. Afiyet olsun…

]]>
Rüyada Lokum Görmek https://www.lokum.gen.tr/ruyada-lokum-gormek.html Wed, 28 Nov 2018 02:46:25 +0000 Rüyada lokum görmek, rüya sahibi için oldukça iyidir. Bu kişiler mutlu olacakları, haklarında iyi olacak bir haber alacaklar. Bu haber yaşamlarında olumlu değişimlere neden olacaktır. Kutunun içinde lokum görmek, yaşamın güze Rüyada lokum görmek, rüya sahibi için oldukça iyidir. Bu kişiler mutlu olacakları, haklarında iyi olacak bir haber alacaklar. Bu haber yaşamlarında olumlu değişimlere neden olacaktır. Kutunun içinde lokum görmek, yaşamın güzelliğine, ağız tadına işaret eder. Bu rüyayı görenler sağlıklı bir yaşam sürer, mutlu olurlar. Başkalarına lokum ikram edilmesi, kişinin çevresindekilere destek olmasına, yardımsever olmasına, herkesi mutlu etmeye çalışmasına delalet eder. Lokum görmek genellikle müjdeli bir habere, güzel gelişmelere işaret eder.

Rüyada lokum yemek ise, pek hayırlı olmaz. Bu rüyayı görenlerin bir konuya canı sıkılır. Etrafta kendisi hakkında edilen dedikoduları duyar. Yenilen lokum sade değilse, kişinin kendi ailesi hakkında duyacağı şeylere canı sıkılacaktır.

Rüyada cevizli lokum görmek ise, pek iyi sayılan bir rüya değildir. Bu rüya sahibinin ağız tadının kaçmasına, huzurunun bozulmasına, moral bakımından yıkılmasına işaret eder. Bu kişinin gerçeği yansıtmayan sözler duymasına delalet eder. Bir anda bütün keyfin kaçmasına tabir edilir. Bu yüzden kişinin önlemini alması ve her şeye hazırlıklı olması önemlidir.

Rüyada lokum almak ise, hayırlı sonuçları olan bir rüyadır. Yaşamdaki esenliğe, sağlıklı olmaya, huzuru bulmaya, aile içinde saadete işaret eder. Bu rüyayı gören kişilerin mutlu bir yaşamı olur. Maddi açıdan zorlanmadan, zengin denebilecek bir konumda yaşam sürer. İş yaşamında başarı ve kazanç dolu günler yaşanır.

Rüyada Lokum Görmek
Rüyada lokum yeme ise, çok güzel rüyalardan biridir. Bu rüya sahibine güzel bir müjde getirecektir. Alınacak haberler kişiyi oldukça mutlu edecektir. Bu rüyayı gören kişiler kendilerini yaşamdaki en mutlu kişi olarak görürler. Çünkü aldıkları müjdeyle ayakları yerden kesilir. Lokum yeme rüyaları bir anlamda şans, baht ve bolluk işaretidir.

Rüyada lokum ikram etmek ise, rüya sahibinin başkalarına yapacağı iyiliğe tabir edilir. Bu kişiler bir başkasına yardım eder, ona gerektiği gibi destek olur, her alanda kendisine güç verir. Bir anlamda bu rüyayı görenler hayır işleri yapar, çevresindeki kişilere faydalı olur.

Rüyada renkli lokumlar görmek ise, sade lokum görmenin aksine kişinin yaşamında bazı olumsuz olayların gerçekleşmesine delalet eder. Özellikle yakın kişilerden işitilen eleştirilere, laflara maruz kalınır. Bu rüya sahibinin psikolojik bakımdan etkilenmesine neden olur, sinirlenme, kızma gibi etkiler ortaya çıkar.

Rüyada fıstıklı lokum görmek ise, kişinin sıkılacağına işaret eder. Bu rüya sıkıntı ve öfkeyi temsil eder. Kişinin etrafında olan dedikoduların varlığına, bunları duyacak kişinin kızmasına, öfkelenmesine tabir edilir. Bu tür laflar genellikle kişinin ailesi hakkında olur.
]]>
Gül Lokumu https://www.lokum.gen.tr/gul-lokumu.html Wed, 28 Nov 2018 14:01:21 +0000 Gül Lokumu, Osmanlıcada ul-hulküm yani boğazı rahatlatan kelimesinden türediği rivayet edilir.17. yüzyılda Osmanlı imparatorluğu sınırları içerisinde yaygınlaşan gül lokumu bayramlarda ve özel günlerde ikram Gül Lokumu, Osmanlıcada ul-hulküm yani boğazı rahatlatan kelimesinden türediği rivayet edilir.17. yüzyılda Osmanlı imparatorluğu sınırları içerisinde yaygınlaşan gül lokumu bayramlarda ve özel günlerde ikram yapılan mükemmel bir ikram şekeridir. Gül lokumu gül suyunun oluşturduğu enfes kokuyla harika bir tat oluşturur. Bu lokumu evinizde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Sadece yapmanız gereken oluşturacağımız tarifi aynı şekilde evinizde uygulamak. Bu makalemizde gül lokumu içerisinde kullanılan malzemeleri, gül lokumu yapılışı tarif olarak oluşturacağız. Hadi kolları sıvayarak işe koyulalım. Hepinize kolay gelsin.

Gül Lokumu Tarifi:

Malzemeler:

 • 40 gram mısır nişastası
 • 60 gram glikoz
 • 250 gram toz şeker
 • 250 gram saf su
 • 3 yemek kaşığı gül suyu
 • 2 yemek kaşığı limon suyu
 • Bir miktar gıda boyası
 • Fıstık yada fındık 

Üzeri için:

 • Pudra şekeri

Gül Lokumu

Gül Lokumu Yapılışı:

Orta boy bir tencere içerisine su ve nişastayı ilave ederek sürekli karıştırmak şartıyla kaynatın. Kaynama sırasında şekeri ve glikozu da ilave ederek karıştırmaya devam edin.(sıcaklığı 105 dereceye gelene kadar karıştırma işlemine devam etmek gerekir). Kıvam aldıktan sonra ocaktan alın ve içerisine gül suyu, limon suyu ve gıda boyasını da ilave ederek iyice karıştırın. Bu aşamadan sonra fıstık yada fındıkları da ilave edin. Fırın tepsisini biraz ısıtın ve karışımı tepsiye iyice yayın 1 gece serin bir yerde kalsın. Derin bir kabın içerisine pudra şekeri ve nişastayı beraber eleyin. Dinlenmiş olan lokumu bıçak yada mutfak makasıyla küp şeklinde kesmelisiniz. Kesilen lokumları dilim halinde nişastalı karışıma bulayarak servis tabağına alın ve servise sunun. Sıcaklık lokumun tam kıvamında olması için önemli bir husus mükemmel sonuç alınması için belirtilen miktara ve sıcaklık talimatlarına uyulması gerekir. 

Afiyet olsun.

]]>
Haşhaşlı Lokum https://www.lokum.gen.tr/hashasli-lokum.html Thu, 29 Nov 2018 04:14:29 +0000 Haşhaşlı lokum sabah kahvaltılarında sofralara eşlik eden ayrı bir lezzettir. Bu lezzet içerisinde kullanılan haşhaşın da etkisiyle herkesi kendine hayran bırakır. Çayın yanında bir başka olur. Haşhaşlı lokum tarifini Haşhaşlı lokum sabah kahvaltılarında sofralara eşlik eden ayrı bir lezzettir. Bu lezzet içerisinde kullanılan haşhaşın da etkisiyle herkesi kendine hayran bırakır. Çayın yanında bir başka olur. Haşhaşlı lokum tarifini evlerinizde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Fakat bu lokumu hazırlarken kullanılan malzemeleri eksiksiz hazırlamalısınız. Bu makalemizde haşhaşlı lokum yapılışında kullanılan malzemeleri, haşhaşlı lokum yapılışını sizlere belirteceğim hadi kolları sıvayarak işe koyulalım. Hepinize kolay gelsin.

Haşhaşlı Lokum Tarifi İçin Malzemeler:

 • Yarım paket yaş maya veya 2 çorba kaşığı kuru maya,
 • 1,5 su bardağı ılık su,
 • 2,5 su bardağı ılık süt,
 • 1 çay bardağı sıvı yağ,
 • 5 yemek kaşığı toz şeker,
 • 1 çay kaşığı tuz,
 • Alabildiğince un.

 Haşhaşlı Lokum İçi İçin:

 • 1 kase taze dövülmüş haşhaş,
 • 1,5 çay bardağı sıvı yağ,
 • 1 kase ceviz dövülmüş ceviz.

Haşhaşlı Lokum Yapılışı

Bir kabın içerisine mayayı, toz şekeri, ılık suyu ilave edelim ve ılık suyun içerisinde mayayı eriterek 5 dakika dinlenmeye bırakalım. Suyla eritilen mayanın içerisine sütü, sıvı yağı, tuzu da ilave edelim ve iyice karıştıralım. Tuzun ve şekerin iyice erimesi gerekir. Azar azar un ilave ederek ele yapışmayan bir hamur elde edelim.(hamurun kulak memesi kıvamında olması gerekir)

Haşhaşlı Lokum

İçinin hazırlanışı: Bir kap içerisine dövülmüş haşhaşı ilave edelim ve içerisine sıvı yağı da ilave ederek, kaşıkla haşhaşı ezip iyice inceltelim. Daha sonra cevizleri de haşhaşın içerisine ilave edelim ve güzelce karıştıralım. Hazırlanan hamuru merdaneyle güzelce açalım ve üzerine haşhaşlı karışımdan sürerek, rulo şeklinde güzel bir şekilde saralım. Daha sonra hazırlanan ruloları 2-3 parmak kalınlığında keselim ve dik olacak şekilde yağlı kağıt serilen fırın tepsisine yan yana sıralayalım. Soğuk fırına koyalım ve fırını 60 dereceye ayarlayarak 10 dakika bu şekilde bekletelim. Bu şekilde haşhaşlı lokumlar kabaracaktır. Daha sonra fırını 170 dereceye ayarlayalım ve haşhaşlı lokumları üzeri kızarana kadar pişirelim. Bu aşamadan sonra pişen lokumları servise sunabilirsiniz. Lokumlar sıcak olarak yada soğuk servis edilebilir. Çayın yanında eşsiz bir tat oluşturur. Ayriyeten bayatlamış olsa dahi lezzetinden ödün vermez. Afiyet olsun.

]]>
Ispanaklı Lokum Kek https://www.lokum.gen.tr/ispanakli-lokum-kek.html Thu, 29 Nov 2018 05:31:32 +0000 Ispanaklı lokum kek, Ispanakla yapılan herşey çok sağlıklı oluyor. Ispanak salatalara ve çorbalara katılabiliyor ve yemeği de yapılıyor. Keklere, böreklere, pastalarda kullanılıyor ve ıspanaklı lokum kek de yapılır
Ispanaklı lokum kek, Ispanakla yapılan herşey çok sağlıklı oluyor. Ispanak salatalara ve çorbalara katılabiliyor ve yemeği de yapılıyor. Keklere, böreklere, pastalarda kullanılıyor ve ıspanaklı lokum kek de yapılır. Vücuda dayanıklığını artırıyor. Zihni kuvvetlendiriyor. Yaşlılığa bağlı görme güçlüklerini gideriyor Ayriyeten cilt bakımı için bile kullanılıyor. Sivilcelere karşıda yararlı oluyor. Ispanaklı lokum kek hem salıklı hem de görsellik yönünden çok güzel bir kektir. Misafirlerinize ikram edeceğiniz çok güzel bir kektir. Misafirlerinde çok beğeneceği bir kek çesididir. Ispanakta A, C, ve B vitamini vardır. Çocuklara da çok faydalıdır. Protein bakımından oldukça zengindir.

Ispanaklı lokum kekin malzemeleri: 
 • 4 yumurta (yumurtalar büyükse 3 yumurta)
 • 4 klasik kahve fincanı şeker
 • 1 paket vanilya 
 • Yarım paket kabartma tozu
 • 4 fincan un (Eğer hamur cıvık olursa biraz daha ekleyebilirsiniz)
 • 1su bardağı ıspanak püresi
 • 2 fincan su
Arası için malzemeler:
 • 1 paket sade krem şanti
 • 1 buçuk su bardağı süt
 • 1 su bardağı hindistan cevizi
Ispanaklı Lokum KekIspanaklı lokum kekin yapılışı:
Öncelikle 1 bağ ıspanağı temizleyin ve tencereye koyup üzerini geçecek kadar su koyalım. Hafif haşlayalım. Bu haşlanan ve yumuşayan ıspanakların suyunu sıkalım ve sonra robottan geçirip püre yapalım. Yumurtaları karıştırma kabına alalım ve iyice çırpalım. Sonra şekeri ekleyelim ve çırpmaya devam edelim. Ispanak püresini ve suyu ekleyip karıştıralım. Unu eleyelim. Elenmiş unu, kabartma tozu ve vanilyayı karışıma ekleyip karıştıralım. Sonra dikdörtgen fırın tepsisine yağlı kağıt serelim. Sonra üzerine hazırladığımız ıspanaklı kekin hamurunu dökelim. Önceden ısıtılmış fırını 170 derecede pişirelim. Kekin kolay rulo yapılabilmesi için fırında çok kalmadan yani sertleşmeden fırından alalım. Ispanaklı kek pişince hemen fırından çıkartalım ve soğumaya bırakalım. Sonra kerem şantiyi sütle çırpalım, hazırlayalım ve dolapta soğumasını bekleyelim. Krem şanti soğuyup krema kıvamını alınca ıspanaklı kekin üstüne dökelim ve spatula yardımı ile üstünü düzeltelim. Sonra hindistan cevizini krem şantinin üzerine dökelim. Bunları yaptıktan sonra bıçak yardımıyla keki önce boyuna şeritler keselim. Eğer ince olmasını isterseniz iki parmak kalınlığında boyuna kesip, enine doğru iki parçaya kesebilirsiniz. Daha büyük rulolar hazırlamak isterseniz keki daha kalın keserek porsiyonluk rulolar yapabilirsiniz. Sonra enine doğru kesin. Kestiğiniz şeritleri rulo yapın ve servis tabağına alarak servis yapın.

Afiyet olsun...
]]>
Sultan Lokumu https://www.lokum.gen.tr/sultan-lokumu.html Thu, 29 Nov 2018 23:56:11 +0000 Sultan Lokumu, Annelerimizin özenle hazırladığı sultan lokumu, tadıyla herkesi kendine hayran bırakan eşsiz bir lezzettir. Sultan lokumu içerisinde kullanılan malzemelerin oluşturduğu ayrı tat bu lokumu daha faklı kılmak Sultan Lokumu, Annelerimizin özenle hazırladığı sultan lokumu, tadıyla herkesi kendine hayran bırakan eşsiz bir lezzettir. Sultan lokumu içerisinde kullanılan malzemelerin oluşturduğu ayrı tat bu lokumu daha faklı kılmaktadır. Sultan lokumu yapılışı kolay olan bir tatlı türüdür. Genel olarak misafirlerinize çayın yanında yada güzel bir kahve keyfi yaparken servise sunulmaktadır. Bu makalemizde sultan lokumu yapılışında kullanılan malzemeleri, yapılış aşamasını sizler için belirteceğiz. Hadi kolları sıvayarak işe koyulalım. Hepinize kolay gelsin.

Sultan Lokumu Tarifi

Malzemeler:
 • 1,5 litre süt,
 • 1 su bardağı toz şeker,
 • 2,5 su bardağı un,
 • 1 paket margarin,
 • 2 paket vanilya.

Üzeri İçin:

 • 3 su bardağı Hindistan cevizi,
 • Yarım kase fındık.
Sultan LokumuSultan Lokumu Hazırlanışı:

Sultan lokumu yapılışına ilk olarak hamurun yapılacağı bir kap içerisine vanilya ve margarin hariç bütün malzemeyi koyarak kısık ateşte sürekli karıştırarak pişirmeyle başlıyoruz. Malzemeleri eklediğimiz kap içerisinde ocağa alınan kaynamaya başladıktan sonra ocağı kapatalım ve içerisine margarini, vanilyayı ilave ederek blender yardımıyla 5 dakika kadar çırpalım. Fırın tepsisine hiç boşluk olmayacak şekilde Hindistan cevizi serpiştirelim. Hazırlanan muhallebiyi tepsiye kaşık yardımıyla yayalım ve 1 gece dolapta bırakalım. Daha sonra muhallebiyi kare kare keselim ve elimizde yuvarlayalım. Eğer muhallebi elimize yapışırsa Hindistan cevizine bulayalım. Bu şekilde yapışması önlenmiş olacaktır. Elinizle yuvarladığınız lokumların üzerine birer adet fındık koyalım. Sultan lokumu hazır durumdadır. Servise sunulabilir. 

Afiyet olsun.

]]>
Padişah Lokumu https://www.lokum.gen.tr/padisah-lokumu.html Fri, 30 Nov 2018 12:31:59 +0000 Padişah lokumu, herkesin afiyetle yediği ve içerisinde kullanılan malzemelerin ayrı bir lezzet oluşturduğu bir tatlı türüdür. Bu lokum annelerimizin bizlere evde yaptığı ve birkaç değişik şekilde yapılan muzlu, kakaol Padişah lokumu, herkesin afiyetle yediği ve içerisinde kullanılan malzemelerin ayrı bir lezzet oluşturduğu bir tatlı türüdür. Bu lokum annelerimizin bizlere evde yaptığı ve birkaç değişik şekilde yapılan muzlu, kakaolu, çikolatalı padişah lokumları eşsiz bir tat oluşturmaktadır. Bu makalemizde padişah lokumu tariflerini sizlere sunacağız. Hadi işe kolları sıvayarak koyulalım. Hepinize kolay gelsin.

Kolay Padişah Lokumu Tarifi

Muhallebi için:

 • 1,5 litre süt
 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı un
 • 150 gram tereyağı

Arası için:

 • 1 paket sade krem şanti
 • 1,5 bardak süt

Bulamak için:

 • Bir kase kadar Hindistan cevizi, fındık, fıstık ve badem
Padişah Lokumu

Hazırlanışı: Muhallebi malzemelerini tencereye alarak güzelce karıştırdıktan sonra orta derece ateşte karıştırarak muhallebi kıvamı alıncaya kadar yani malzemeler tencere içerisinde fokurdamaya başladığı zaman biraz daha karıştırarak ocaktan alalım. Muhallebi ocaktan alındıktan sonra iki bor cam hazırlıyoruz ve bor camlara sıcak şekilde yarım santim kalınlığında paylaştırarak döküyoruz ve güzelce düzeltiyoruz. İlk sıcağı çıkınca dolaba koyalım. Soğumasını beklerken krem şantiyi ve 1,5 bardak sütü mikser yardımıyla çırparak onu da dolaba alalım. Muhallebi iyice soğuduysa eğer üzerine krem şantiyi bor camlara paylaştırarak sürelim. Daha sonra istenilen büyüklükte ve genişlikte şeritler halinde keserek rulo haline getirelim. Hindistan cevizinin içerisine ruloları alarak her tarafını Hindistan cevizine bulayalım ve ortasına bir tane fındık yerleştirerek sırasıyla kenara alalım. Afiyet olsun.

Muzlu Padişah Lokumu Tarifi

Malzemeler: 

 • 7 yemek kaşığı un
 • 2 çay bardağı toz şeker
 • 3 bardak süt
 • Yarım paket margarin
 • 1 paket vanilya
 • 3 tane muz
 • 100 gram Hindistan cevizi
 • 1,5 paket krem şanti
 • 1,5 bardak soğuk süt

Hazırlanışı: Öncelikle kare veya dikdörtgen fırın tepsisine 100 gram Hindistan cevizini döşeyelim. Muhallebi için tencereyi ocağa koymadan önce 1 litre sütü tencereye ilave ederek içerisine unu ve şekeri de ekleyip un eriyene dek çırpalım ve ocağa alalım. Bu işlem yapılmazsa eğer un topak topak olacak. Muhallebi koyulaştığı zaman kıvam alması için margarini de ilave edelim ve margarin tamamen eriyene kadar karıştıralım. Ocağın altını kapatalım ve vanilyayı da ilave ederek iyice karıştıralım. Muhallebi sıcakken Hindistan cevizi serili tepsiye eşit şekilde paylaştıralım ve bu şekilde bir gece bekletelim. Ertesi gün 1,5 bardak soğuk sütle 2 paket krem şantiyi çırpalım muhallebinin üzerine yayalım. Muhallebiyi düzgün bir şekilde bıçakla uzunlamasına 2 ye keselim enine ise 4 parmak genişliğinde kesmelisiniz. Her bir karenin içerisine bir dilim muz koyarak spatula yardımıyla kıvırın. Kalan krem şanti ve muzla üzerini süsleyerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Kakaolu Padişah Lokumu Tarifi

Malzemeler: 

 • 1,5 su bardağı un
 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • 5 dolu yemek kaşığı kakao
 • 1,5 litre süt
 • 1 paket krem şanti
 • 1 su bardağı süt (krem şanti karışımı için)
 • 100 gram Hindistan cevizi

Hazırlanışı: Muhallebi hazırlanması için sütü, şekeri, unu ve kakaoyu tencereye koyalım. Daha sonra hepsini güzelce karıştıralım ve pişirelim. Kaynamaya başladığı zaman birkaç dakika daha karıştırarak iyice kaynatalım. Büyük dikdörtgen tepsiye Hindistan cevizi serpelim isterseniz serpmeden tepsiyi ıslatarak direk muhallebiyi döküp sonra Hindistan cevizine bulayın. Bu yöntem daha kolay bir yöntemdir. Muhallebiyi kepçe yardımıyla büyük boy tepsiye dökelim ve kaşığın ter]]> Fıstıklı Lokum https://www.lokum.gen.tr/fistikli-lokum.html Fri, 30 Nov 2018 21:16:11 +0000 Fıstıklı lokum, herkesin ağız tadına hitap eden ve lokumun adını aldığı fıstığın oluşturduğu ayrı bir lezzeti bizlere sunan eşsiz bir lezzettir. Bu lokum annelerimiz tarafından bizlere yapılan özellikle de çay yad Fıstıklı lokum, herkesin ağız tadına hitap eden ve lokumun adını aldığı fıstığın oluşturduğu ayrı bir lezzeti bizlere sunan eşsiz bir lezzettir. Bu lokum annelerimiz tarafından bizlere yapılan özellikle de çay yada kahve vaktinde yememiz için servise sunulan bir tatlı türüdür. Bu makalemizde fıstıklı lokum yapılışında kullanılan malzemeleri, fıstıklı lokum yapılışını sizlere sunacağız. Eğer sizde evinizde fıstıklı lokumun eşsiz lezzetini tatmak istiyorsanız bu makalemizde ki tarifi uygulayarak bu tada ulaşın. Hadi işe kolları sıvayarak başlayalım. Hepinize kolay gelsin.

Fıstıklı Lokum Tarifi

Malzemeler:

 • 3 bardağı süt,
 • 8 yemek kaşığı irmik,
 • 6 çorba kaşığı toz şeker,
 • 1 paket Antep fıstıklı puding,
 • 3 çorba kaşığı tereyağı,
 • 1 paket vanilya,
 • 5 yemek kaşığı toz Antep fıstığı.

Üzeri İçin:

 • 1 kase Hindistan cevizi.
Fıstıklı Lokum

Fıstıklı Lokum Yapılışı: Fıstıklı lokum tarifine başlamak için önceden hazırlamış olduğumuz bir tencere içerisine 3 bardak süt, 6 çorba kaşığı toz şeker, 8 yemek irmik, 1 paket Antep fıstıklı pudingi karıştıralım ve orta ateşe alalım be malzemeleri karıştırarak pişirelim. Karışım kaynamaya başlayınca içerisine tere yağını, vanilyayı ilave ederek, birkaç dakika daha kaynatalım ve daha sonra ocaktan alalım. Ocaktan aldıktan sonra 5 yemek kaşığı toz Antep fıstığını ilave edelim, tekrardan karıştıralım ve soğumaya bırakalım. Ellerimizi ıslatalım ve soğuyan karışımı ceviz büyüklüğünde top şeklinde hazırlayalım. Top şeklinde hazırlanan lokumları daha sonra Hindistan cevizine bulayalım. Bu aşamadan sonra hazırlanan lokumları buzdolabında 2 saat dinlendirip, servise sunalım. Afiyet olsun.

]]>
Lokum Kek https://www.lokum.gen.tr/lokum-kek.html Sat, 01 Dec 2018 20:03:32 +0000 Lokum kek, Beş çaylarının, misafirlerimizin ve bizim haftada en az iki kez yemek istediğimiz dayanılmaz lezzetli keklerden, farklı ve oldukça pratik ve lezzetine dayanılmaz bir kek olan lokum kekin tarifini sizlerle paylaşacağım. Lokum kek, Beş çaylarının, misafirlerimizin ve bizim haftada en az iki kez yemek istediğimiz dayanılmaz lezzetli keklerden, farklı ve oldukça pratik ve lezzetine dayanılmaz bir kek olan lokum kekin tarifini sizlerle paylaşacağım.

Malzemeler:
 • İki adet yumurta
 • Beş Türk kahvesi fincanı toz şeker
 • Üç kahve fincanı sıvı yağ
 • İki çay bardağı süt
 • Bir paket kabartma tozu
 • Bir paket vanilya
 • Dokuz kahve fincanı un
Sosu için:
 • İki buçuk su bardağı yağlı süt
 • Dört çorba kaşığı toz şeker
 • Bir paket kakao
 • Üzerine iki paket Hindistan cevizi
Lokum Kek
Lokum kekin yapılışı: Derin bir kaba yumurta ve şekeri koyup yaklaşık beş dakika çırpılır. Ardından sıvı yağ süt ve diğer malzemeleri karıştırıyoruz. Bu kek diğer keklere göre daha koyu kıvamlı olmalıdır. Yağlanmış kek kalıbına hazırladığımız karışımı döküyoruz.Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yaklaşık 40 dakika pişiriyoruz. Kek piştikten sonra soğumaya bırakıyoruz. Diğer taraftan Hindistan cevizini düz bir tabağa dökelim. Ardından süt, kakao ve toz şekeri karıştırıyoruz. Ama kaynamayacak. Kekleri kare kare dilimleyip önce Hindistan cevizine sonra sosa batırılır. Kek hazır. Afiyet olsun...
]]>
Lokum Kaç Kalori https://www.lokum.gen.tr/lokum-kac-kalori.html Sat, 01 Dec 2018 21:24:31 +0000 Lokum kaç kalori, kalorisinin hemen hemen tümü şekerden gelmektedir buna bağlı olarak tüketiminden kaçınılmalıdır. Tahmini 10 gram, meydana gelen bir adet lokum, 38 kaloridir. 2 adet orta büyüklükte standart lokum 1,5 me Lokum kaç kalori, kalorisinin hemen hemen tümü şekerden gelmektedir buna bağlı olarak tüketiminden kaçınılmalıdır. Tahmini 10 gram, meydana gelen bir adet lokum, 38 kaloridir. 2 adet orta büyüklükte standart lokum 1,5 meyvenin kalorisine sahiptir.

Besin değeri: 
 • 1 adet lokum, 9, 2 karbonhidrat içeren 
 • 1 adet lokum, 0 bir protein içeren 
 • 1 adet lokum, 0 bir yağ içeren 
Kilo yapar mı 

Neredeyse tamamı şekerden meydana gelen lokum natürel model kilo almaya destekçi olur. Fazla tüketiminden kaçınmalısınız. 

Faydaları ve Zararları 

Lokum karbonhidrat ağırlıklı tek besin meydana geldiği amaçlı böbrek hastaları amaçlı bilhassa önerilen tek besindir. Lokum yara ya da çıban üst kısmına sarıldığı taktirde yaraların hızlı iyileşmesini sağlamaktadır. Onun haricinde fazla tüketildiğinde hastalıklara davetiye çıkarabilir. Lokum, tahmini 15 yüzyıldır bilinmekte ve boğaz rahatlatan manasına gelmektedir. Natürel ve sıhhatli tek besin meydana geldiği bilinmekte olup sıhhat bakımından epeyce fazla miktarda yararı vardır. Proteinli besinlerin proteinleri bedende yakıldıktan ardından üre, kreatin ve ürik asit meydana çıkar. Bu maddeler idrar yöntemiyle dışarı atılır. Kişide böbrek sıhhat sorunu varsa böbrek yöntemiyle idrardan atılamaz ve kanda yükselerek hastalığa yol açar. Lokum ise karbonhidrat kaynaklı meydana geldiği amaçlı bilhassa böbrek hastalarının sık sık tüketmeleri tavsiye edilir. Lokum çok fazla eskiyen tarihe dayandığı amaçlı tek çok kez farklı tatlarının ele geçirilmesi amaçlı denemeler inşa edilmiş ve çok fazla farklı çeşitleri üretilmiştir. Onlarca versiyonu meydana gelen lokumun da her versiyonu farklı kalori içermektedir. Bu sebeple en çok miktarda tüketilen lokum çeşitlerini seçim ederek kalori araştırmasını yaptık. Aşağıda en çok miktarda tüketilen lokum çeşitlerinin kalori ve besin değerlerini veriyoruz.
Lokum Kaç Kalori 
100 Gram Yalın Lokumun Kalori Ve Besin Değeri  
 • Enerji: 360 kalori 
 • Protein: % bir 
 • Karbonhidrat: % 83 
 • Toplam yağ: % 0. 7 
 • Kolesterol: % 0 
100 Gram Fıstıklı Lokumun Kalori Ve Besin Değeri  
 • Enerji: 380 kalori 
 • Protein: % 4 
 • Karbonhidrat: % 83 
 • Toplam yağ: % 4 
 • Kolesterol: % 0 
100 Gram Sakızlı Lokumun Kalori Ve Besin Değeri  
 • Enerji: 372 kalori 
 • Proteini: % 0. 31 
 • Karbonhidrat: % 92 
 • Toplamsal yağ: % 0. 08 
 • Kolesterol: % 0 
100 Gram Güllü Lokumun Kalori Ve Besin Değeri  
 • Enerji: 369 kalori 
 • Proteini: %1,01
 • Karbonhidrat: % 89 
 • Toplamsal yağ: %1,1
 • Kolesterol: % 0 
100 Gram Fındıklı Lokumun Kalori Ve Besin Değeri  
 • Enerji: 380 kalori 
 • Proteini: % 4 
 • Karbonhidrat: % 79 
 • Toplamsal yağ: % 8 
 • Kolesterol: % 0 
Lokumun Sıhhat Bakımından Yararları 

Lokum karbonhidrat ağırlıklı tek besin meydana geldiği amaçlı böbrek hastaları amaçlı bilhassa önerilen tek besindir. Lokum yara ya da çıban üst kısmına sarıldığı taktirde yaraların hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.  Kendinize yasakladığınız her yemek sizlere ek olarak lezzetli dönecektir. Yeme arzusu, mantık tanımayan tek içgüdüdür. En olabilitesi yüksek rejim doğanın vücuda uyguladığı diyettir.Bunun ismi ışık diyetidir. Vücuda giren güneş ışığı beyne serotonin salgılar. Böylelikle sinirsel sistemleri dinlenir ve insan sevinçli olur. Serotonin beyne şekerli yemek yememe uyarıyı gönderir. Beden güneşin azaldığı sonbahar ve kış aylarında tatlı yeme talebi artar. Çünkü ne ideal kilo,  ne de ideal boy diye herhangi bir şey vardır. Bu deyimler]]> Cevizli Lokum https://www.lokum.gen.tr/cevizli-lokum.html Sun, 02 Dec 2018 18:19:24 +0000 Cevizli Lokum, Bir börek türü olan cevizli lokum, bayramlarda ve bütün özel günlerde sofraların vazgeçilmez lezzetidir. Ceviz Türk mutfağında tatlılarda, iç malzeme ve süsleme olarak oldukça fazla kullanmaktadır. Sadec Cevizli Lokum, Bir börek türü olan cevizli lokum, bayramlarda ve bütün özel günlerde sofraların vazgeçilmez lezzetidir. Ceviz Türk mutfağında tatlılarda, iç malzeme ve süsleme olarak oldukça fazla kullanmaktadır. Sadece lezzetli tadı ile tercih edilen cevizlerin sağlıklı bir hayat için de ne kadarda önemli olduğuna dikkat etmek gerekir.

Malzemeler

 • 250 gr ceviz
 • 20 gr yaş hamur mayası
 • 1 kg un
 • 1 su bardağı süt,
 • 1 tatlı kaşığı bahar 
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 çorba kaşığı şeker
 • Aldığı kadar ılık su
 • 1 çay kaşığı tarçın 
 • 1 çorba kaşığı şeker
 • 1 tatlı kaşığı tuz

Cevizli LokumTarifi

Derin bir kaba, süt ve sütün içinde eritilmiş maya, şeker, yağ, tuz, biraz su ve az bir miktar un konulur ve mikserle çırpılır. Hazırlanan bu hamur sıcak bir şekilde mayalandırılmaya bırakılır. Mayalanma süresi boyunca sıcak kalmasına özen gösterilmelidir. Mayalanmaya başlamadan soğur ise mayalanma süresi uzar. Daha sonra tekrar un ilave edilerek yoğrulur. Kulak memesi yumuşaklığında hazırlandıktan sonra mayalanmaya bırakılır. Mayalandıktan sonra büyükçe parçalar kopararak fayansın üzerine yada bir ekmek tahtası üzerine biraz yağ dökerek bu yağ yardımı ile hamur, kare şeklinde açılır. Önceden hazırlanan dövülmüş cevizle bahar, şeker, tarçın ile karıştırılıp bir miktar hamurun üzerine yayılır ve rulo gibi sarılır. Üçer santim genişliğinde kesilip yuvarlaklı kısımları görünecek şekilde ağlanmış tepsiye dizilir. Kalan hamuru da aynı şekilde yapıp doldurduktan sonra 30 dakika bekletilir ve tepsi mayası aldırılır. Son olarak üzerine yumurta ve yoğurt sürülüp önceden ısıtılmış kızgın fırına verilir.
]]>
Kuş Lokumu https://www.lokum.gen.tr/kus-lokumu.html Mon, 03 Dec 2018 17:24:37 +0000 Kuş lokumu, lokumun farklı türlerinden biridir. Burada bu lokum türü hakkında bilgiler verilecektir. Lokum karbonhidrat ağırlıklı bir besin ortaya çıktığı için böbrek hastaları için özellikle öneri edilen bir besindi Kuş lokumu, lokumun farklı türlerinden biridir. Burada bu lokum türü hakkında bilgiler verilecektir. Lokum karbonhidrat ağırlıklı bir besin ortaya çıktığı için böbrek hastaları için özellikle öneri edilen bir besindir. Lokum yara veya çıban üst bölümüne sarıldığı taktirde yaraların çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. 

Malzemeler
 • 1 kilo un 
 • 250 gram toz şeker 
 • 125 gram tereyağı 
 • 12 yumurta sarısı 
Unun, kaldırdığı denli, geceden durulmuş küllü su. 
Bu malzemenin tamamını karıştırıp, hamur macunu haline gelinceye kadar güzelce dövmelidir. Meydana gelen kıvamını keşfetmiş hamura, tırtıllı vesair aletler ve kalıplarla çeşitli şekiller ve resimler vererek kesmeli ve birden çok tepsiyi yağlayıp bu lokmaları dizmeli, fırına salmalıdır. Münasip tarzda pişmelerine ilgi edilmelidir. 
 
Faydaları ve Zararları  
Onun dışında fazla miktarda tüketildiğinde hastalıklara davetiye çıkarabilir. Lokum, yaklaşık 15 yüzyıldır bilinmekte ve boğaz rahatlatan anlamına gelir. Doğal ve sağlıklı bir besin ortaya çıktığı bilinmekte olup sağlık açısından oldukça fazla miktarda miktarda faydası vardır. Proteinli besinlerin proteinleri bedende yakıldıktan sonrasında üre, kreatin ve ürik asit meydana çıkar. Bu maddeler idrar yoluyla dışarı atılır. Kişide böbrek sağlık problemi varsa böbrek yoluyla idrardan atılamaz ve kanda yükselerek hastalığa yöntem açar. Lokum ise karbonhidrat kaynaklı ortaya çıktığı için özellikle böbrek hastalarının fazla tüketmeleri öneri edilir. Lokum çok fazla fazla miktarda eskiyen tarihe dayandığı için bir çok fazla defa çeşitli tatlarının elde edilmesi için denemeler yapılmış ve çok fazla fazla miktarda çeşitli çeşitleri üretilmiştir. Yüzlerce çeşidi olan lokumun da her çeşidi çeşitli kalori içermektedir. Bu nedenle en fazla fazla miktarda tüketilen lokum çeşitlerini tercih ederek kalori araştırmasını yaptık. Aşağıda en fazla fazla miktarda tüketilen lokum çeşitlerinin kalori ve besin, değerlerini veriyoruz. Belirtildiğinde kişinin suratında tatlı bir tebessüm çıkmasına yol açan, bazen sevdiğimiz/hoşlandığımız birey, ve eşyalarla benzeştirdiğimiz, Eurovison'da şarkısıyla temsil edildiğimiz, bir damat adayının gelin evine, elinde bir kutu dolusu gidişinde, bazense bir cerrahımızın hayat tıp literatürüne geçirdiği popüler bir estetik cerrahi taktiği, 2 dudak hareketi arasına saklanmış o sihirli sözcük: Lokum. Hatta rüya yorumlarında dahi geçiyor. Düşünde lokum yediğini gören kısa zamanda mutlu bir bilgi alır, bir paket meydanın aradığı gibi bir yaşamı olabilir, ikram eden kimse başkalarını sevindirir. Neden ona 'boğaz rahatlatan' denildiğine hiçte şaşırmamak sebep. Bir nevi ilaç gibi. 
Kuş Lokumu 
Kuş Lokumu: Su, şeker, nişasta ve sitrik asit veya tartarik asit veya potasyum bi tartarat ile yapılan lokum kitlesine gerek duyulduğunda çeşni maddeleri, kuru veya kurutulmuş meyveler ve gibi maddelerin ilavesiyle tekniğine uyumlu model yapılan ananesel bir tatlıdır. 
 
Lokumun faydaları: 
Proteinli besinler, kullanıldıktan ardından bedende yakılır ve bunun neticesi üre, ürik asit ve kreatinin gibi atık maddeleri ortaya çıkar. Bu maddeler böbrek hastalarında idrarla vücuttan atılamaz ve kanda yükselir. Lokum karbonhidrat kaynağı, böbrek hastalarınca sürekli tüketilmesi önerilmektedir. Bununla birlikte, mahallide lokumun halen yara ve çıbana iyileştirme için sarıldığı biliniyor. Kuş lokumunun 100 gr 386 kalori vardır içinde 85,5 gram karbonhidrat, 2,5 gram protein ve 3,3 gram yağ yer almaktadır. 
 
Lokumun Sağlık Açısından Yararları  
Lokum karbonhidrat ağırlıklı bir besin ortaya çıktığı için böbrek hastaları için özellikle öneri edilen bir besindir. Lokum yara veya çıban üst bölümüne sarıldığı taktirde yaraların çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. 
]]>
Lokum https://www.lokum.gen.tr/lokum.html Tue, 04 Dec 2018 02:22:30 +0000 Lokum, çok eski zamanlardan beri insanların severek tükettiği şekerlerden biridir. Lokumun tarihi oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. İlk olarak bir padişahın sert şekerlerden bıkması nedeni ile farklı etkinlikler düzenlenerek Lokum, çok eski zamanlardan beri insanların severek tükettiği şekerlerden biridir. Lokumun tarihi oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. İlk olarak bir padişahın sert şekerlerden bıkması nedeni ile farklı etkinlikler düzenlenerek lokumun bulunması sağlanmıştır. Eski zamanlardan günümüze gelene kadar birçok şekilde geliştirilmiş olan lokum, günümüzde de çok yaygın olarak tüketilmektedir. Ülkemizde özellikle Karabük ilinin Safranbolu ilçesinde en çok üretilerek satılan lokumlar birçok insanın lokum yemesine vesile olmaktadır. Safranbolu lokumları hemen hemen ülkede birçok yerde bulunmaktadır. Diğer lokumların yanında Safranbolu lokumu muhteşem bir lezzet barındırmaktadır. Günümüzde birçok lokum çeşidi bulunmaktadır. Farklı çeşitlerdeki bu lokumların tabi ki içeriğinde kullanılan malzeme çeşitleri kişilerde oldukça büyük faydalar içermektedir. Öyle ki tatlı amacı ile tüketilen birçok lokum, aslında kişi farkında olmasa bile insan vücudunda çok büyük faydalara neden olmaktadır. Bu nedenle sizler de kaliteli olan lokumlardan yiyerek birçok faydadan yararlanabilirsiniz. Lokum içerisinde başta Antep fıstığı olmak üzere ceviz, fındık ve daha birçok ek malzeme kullanılmaktadır. Bu malzemelerde lokumun yanı sıra insanlarda farklı faydaları meydana getirmektedir. Lokum, birçok farklı çeşitte bulunduğu için bazı çeşitleri evlerde de oldukça yaygın olarak yapılabilmektedir. Bu nedenle sizlerde bu lokumları evlerinizde kolayca yapabilirsiniz. 

Bugüne kadar yapılmış olan lokumların bir çoğu küp şekillerinde görülmektedir. Küp şeklinde görülen lokumların üzeri ise genellikle pudra şekeri ile kaplanmaktadır. Aslında birçok insan bu pudra şekerinin kullanılma nedenini tat ve lezzet katmak olarak düşünmektedir. Aslında bu durum hiçte öyle değildir. Lokumlar üzerinde kullanılan pudra şekerleri, lokumlar üzerine herhangi bir toz gelmemesini sağlamaktadır. Böylece şekerli olan lokumlar servis yapılırken ya da diğer zamanlarda lokumlar havadaki tozları çekmez. Bu durumda aslında hijyen açısından son derece önemlidir. Bazı lokumlarda ise aslında bu işlem pudra şekeri ile değilde Aynı görevi gören ve aynı zamanda farklı lezzetler katan Hindistan cevizi ile sağlanmaktadır. Lokum ilk olarak 1777 yılında Osmanlıda Hacı Bekir Efendi tarafından üretilmeye başlanmıştır. Bu nedenle Türklere özgü bu lezzet genellikle Hacı Bekir Lokumu olarak bilinmektedir. Günümüzde İlk zamanlarda yapılan bazı lokum türleri hala ilk özelliklerini koruyarak yapılabilmektedir. Eskilerde ilk olarak Osmanlıda üretilen lokumlar İngilizler tarafından kendi ülkelerine götürmüşler ve kısa bir sürede hızla yayılma durumları gözlenmiştir. Günümüzde Bulgaristan, Kuzen Amerika, Brezilya ve İngiltere'de yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Böylesine yaygın olarak insanların tükettikleri lokumun aslında ilk üretimi Osmanlı döneminde gerçekleşmiştir. 

Lokum
Lokum satışı hala ülkemizde oldukça aktif bir şekilde üretilerek yapılmaktadır. Birçok ülkeye ihraç edilen lokumlar hala eski zamanlarda ki gibi mükemmel lezzetini koruyarak satılmaktadır. Lokum insan vücudunda birçok fayda sağlar. Bu faydalardan özellikle şunlar çok önemlidir;
 • Böbrek hastalıklarında lokum çok büyük etkiler yapmaktadır. Bu durumun nasıl gerçekleştiği ise birçok insanın merak konusu olsa da aslında cevap oldukça basittir. Lokum su, şeker ve nişastadan yapılmaktadır. Bu malzemeler içerisinde bulunan proteinler ise birçok farklı etkiler yaparak özellikle insan vücudunda böbrekler üzerinde etkiler yapmaktadır.
 • Lokum, insanlarda kan seviyesini arttırarak birçok problemin önüne geçmektedir.
 • İçerisinde bulunan karbonhidrat nedeni ile oldukça besleyici bir özellik göstermektedir. Bu nedenle özellikle kilo almak isteyen kişiler vücutları için gerekli olan karbonhidratı sağlayarak çok daha hızlı bir şekilde kilo alabilirler. Bu durumun yanı sıra tüketilen karbonhidrat kişilerde muhteşem bir enerji etkisi göstermektedir. 
 • İnsanlarda görülen]]> Evde Lokum Yapımı https://www.lokum.gen.tr/evde-lokum-yapimi.html Tue, 04 Dec 2018 21:20:48 +0000 Evde lokum yapımı, lokum Anadolu'da 15. yüzyıldan bu yana bilinen bir besindir. Osmanlıca kelime anlamı boğaz rahatlatan olan lokum her dönem severek tüketilmiştir. Genellikle dışarıdan satın alarak tükettiğiniz be lezzetli tat Evde lokum yapımı, lokum Anadolu'da 15. yüzyıldan bu yana bilinen bir besindir. Osmanlıca kelime anlamı boğaz rahatlatan olan lokum her dönem severek tüketilmiştir. Genellikle dışarıdan satın alarak tükettiğiniz be lezzetli tatlı türünü evde yapmayı da deneyebilirsiniz. Eskiden bal ve pekmez kullanılarak yapılan lokum, daha sonradan 17. yüzyılla birlikte nişasta ve rafine şeker ile yapılmaya başlanmıştır. Bu malzemelerle birlikte lokumun lezzetinde de farklılık olduğu düşünülmektedir. Lokumun Avrupa'ya yayılması da 18. yüzyıl içinde olmuştur. Özellikle yara ve çıbanlarda, boğaz iltihaplanmasında, çeşitli böbrek hastalıklarında lokumun kullanıldı da bilinmektedir. Günümüzde lokum üretimi belli başlı firmalar tarafından eskiden  beri geleneksel şekilde yapılmaktadır. Fıstıklısı, cevizlisi, sadesi, güllüsü, bademlisi, hindistan cevizli olanı ve daha sayamayacağımız kadar çok türü yapılan lokum herkes tarafından severek tüketilir. İkramlarda, hediyelik olarak tercih edilen geleneksel lezzetimiz olan lokumu evde birlikte yapmayı deneyelim. Hepinize kolay gelsin.

  Evde lokum yapımı için gerekli malzemeler
  • 2 yemek kaşığı nişasta
  • 2 su bardağı toz şeker
  • Yarım nohut kadar krem tartar
  • 4 yemek kaşığı hindistan cevizi
  Evde lokum yapımı

  Önce toz şekeri tencerenin içine koyarak, üstüne 2 su bardağı su ilave edin. Bunu ocakta kaynatın. 1 yeme kaşığı suyun içinde krem tartarı eriterek, kaynamakta olan şekerli suyun içine koyun. Bu arada tencerenin üzerindeki köpükleri kağıt havlu ile toplayın. Bu arada nişastayı kasede 1 kahve su ile eritin. İçine tenceredeki karışımdan 1-2 kaşık alarak karıştırın. Böylece malzeme ılınmış olacak. Bunu tencerenin içine karıştırarak ilave edin.

  Evde Lokum Yapımı
  Tenceredeki karışımın kıvamını kontrol etmek için, reçel yaparken yaptığınız gibi soğuk suyun içine 1-2 damla damlatın. Koyulaşırsa olmuştur demektir. Artık tencereyi ocaktan alabilirsiniz. Bunu dilediğiniz şekilde bir borcama dökün. Ancak tepsinin altına önce hindistan cevizinin yarısını yayın. Lokumun üzerine de kalan hindistan cevizinin yarını serpin. Lokum donduktan sonra kare şekilde kesin. Evde lokum yapımı işte bu kadar kolay oluyor. Dilerseniz lokumu kaynatırken içine ceviz, badem, antep fıstığı gibi malzemeler ilave ederek, daha zengin içerikli bir lokum elde edebilirsiniz.

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Muhallebili Lokum Tarifi https://www.lokum.gen.tr/muhallebili-lokum-tarifi.html Wed, 05 Dec 2018 18:02:58 +0000 Muhallebili Lokum; Sütlü tatlılar genellikle süt,şeker,nişasta veya un karışımı ile yapılır. Ülkemizde sütlü tatlı denilince aklımıza ilk gelen muhallebi ve sütlaç gelir. Son dönemlerde muhallebiye meyve veya çeşitli Muhallebili Lokum; Sütlü tatlılar genellikle süt,şeker,nişasta veya un karışımı ile yapılır. Ülkemizde sütlü tatlı denilince aklımıza ilk gelen muhallebi ve sütlaç gelir. Son dönemlerde muhallebiye meyve veya çeşitli tatlandırıcılar ilave edilerek birden çok sütlü tatlı yapılmaktadır. Ayrıca diyet listelerinin başında sütlü muhallebi yer almakta.  Bunların içinde sadece birinin tarifinden bahsedelim. 

  Muhallebili Lokum Malzemeleri

  • 3 su bardağı süt
  • 3 yemek kaşığı tepeleme un
  • 3 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 paket şekerli vanilin
  • 1 paket krem şanti 
  • yarım su bardağı süt (krem şanti için)
  • 1 buçuk su bardağı hindistan cevizi
  • Çeyrek margarin

  Muhallebili Lokum TarifiMuhallebili Lokum Yapılışı

  Derin bir tencerenin içine süttü boşaltın daha sonra un, toz şeker ekleyip orta ateşte muhallebi kıvamını alana kadar kaynamaya bırakın. Muhallebi kıvamı aldıktan sonra ateşte indirmeden önce çeyrek margarin ve şekerli vanilyayı ekleyip 1-2 kere karıştırdıktan sonra ateşte indirin ve soğumaya bırakın. Diğer taraftan da yarım su bardağı süt ile krem şantiyi bir mikser yardımı ile çırpın. Soğuyan muhallebi ve krem şantiyi bir mikser yardımı ile karıştırın. Bir tabağın içine hindistan cevizi boşaltın. Krem şantili karışımı ceviz büyüklüğünde parçalar halinde alın hindistan cevizi yardımı ile yuvarlıyoruz. Yuvarladığımız lokumları servis tabağına diziyoruz. İsteğe bağlı lokum üzerini fındık ile süsleyebilirsiniz.

  Afiyet Olsun 

  ]]>
  Lokum Nasıl Yapılır https://www.lokum.gen.tr/lokum-nasil-yapilir.html Thu, 06 Dec 2018 03:59:10 +0000 Lokum nasıl yapılır, lokum üreten işletmelerde lokum yapımında belirli bir yol takip edilir. Şeker öncelikle çözüneceği su miktarıyla kazanda karıştırılarak kaynatılır. Bir kabın içinde sitrik asit az suyla birlikte çöz Lokum nasıl yapılır, lokum üreten işletmelerde lokum yapımında belirli bir yol takip edilir. Şeker öncelikle çözüneceği su miktarıyla kazanda karıştırılarak kaynatılır. Bir kabın içinde sitrik asit az suyla birlikte çözdürülür. Kalan su ile nişasta eritilir. Bu nişasta ve sitrik asit, kazandaki şekerli karışıma ilave edilir ve kaynatılmaya devam edilir. Bu belirli bir kıvam aldığında yani parmaklara yapışacak, şeklini koruyabilecek kıvama geldiğinde ocaktan alınarak, nişastalı olan kalıplara dökülür. Bu şekilde lokum 12-24 saat arası bekletilir. Daha sonradan pudra şekeri, hindistan cevizi gibi malzemeler bunun üzerine dökülerek, belirli büyüklükte kesilir. Ardından yine hindistan cevizi ya da pudra şekeri ile bulanır ve ambalajlanma aşamasına geçilir. Lokum genel olarak bu yollar takip edilerek üretilir. Ancak bunun için bazı konulara dikkat edilmelidir. Bunların başında imalathanenin hijyen kurallarına uygun olması gelir. Bu sağlanmadığı sürece lokum üretimine başlanmamalıdır. Bu hijyen koşulları arasında lokum yapımında kullanılacak malzemelerin sağlığa zararlı olmaması, kaliteli olması, hammaddelerin stoklanması uygun koşullarda olması gelir.

  Lokum üretimde kullanılan hammaddeler

  Toz şeker: Bu malzeme lokum yapımında oldukça önemlidir. Geçmişte 18. yüzyıldan itibaren, su bağlayıcı ve doku yapıcı olarak şeker kullanılmaktadır.

  Su: Lokum yapımında kaliteyi etkileyen malzemelerden birisi sudur. Kireçsiz olan suyun lokumu kaliteli yaptığına, kireci fazla olan suyu ise, lokumun yapısını bozduğu düşünülür. Bunun yanında suyun miktarı da lokum yapımında önemlidir. Fazla suyla pişirilen lokum daha parlak, az suyla pişenler de daha mat olur. Suyun miktarı nişastanın jelatinizasyonu açısından önemlidir.

  Lokum Nasıl Yapılır
  Nişasta: Lokum yapımında kullanılan temel malzemeler arasında nişasta da bulunmaktadır. Suyla karıştırılan nişasta ısıtılır ve jelatinizasyonu yapılır. Lokumda kalite açısından yüzey parlaklığı, doku, saydamlık bu jelatizasyon yardımıyla sağlanır. Nişastanın türü bunun kalitesini etkiler. Bu nedenle genellikle yüksek miktarda amiloz içeren mısır nişastası lokum yapımında kullanılır.

  Sitrik asit: Lokum yapımında kullanılan sitrik asit oranı pişirme tekniğine göre değişir.

  Gıda katkı maddeleri: Lokumda elde edilen renk, koku veren katkı maddeleri ile kuru meyveler bu maddeler arasında yer alır. Bunlar tüketicilerin tercihlerine göre belirlenir ve kullanılır.

  Lokum yapımındaki aşamalar

  Ön hazırlık aşaması: Burada gereken tüm hijyen kuralları kontrol edilir.

  Pişirme: Lokum yapımında kullanılan pişirme teknikleri 2 türlüdür. Açık kazanda pişirme ve basınçta pişirme tekniği kullanılır. Açık kazanda maksimum 125 derecede, yaklaşık 2-2,5 saat pişirilir ya da basınçla lokum daha kısa sürede pişirilir. Basınçla pişirme yönteminde lokum için daha az miktarda asit te kullanılır.

  Dökme ve kalıplama aşaması: Lokum yapımında kalıplama tavalarının  ve nişastanın önemi büyüktür. Lokum pişirmeden sonra kalıba dökülmeden nişasta serpilmektedir. Bunun üstüne lokum dökülür. Bu sayede lokum kalıpların şeklini alır.

  Soğuma aşaması: Lokumların istenen tada ve şekle gelmesi için, belirli aşamada soğuması gerekir. Bu süre ortalama 12-24 saat arasıdır. Bu süre ortamın ısısına göre değişir.

  Kesme aşaması: Soğumuş olan lokum kalıplardan çıkarılır. Kesme tezgahında hindistan cevizi ya da pudra şekeri ile bulanarak, bıçakla ya da kesme makinesi ile kesilir.

  Paketleme aşaması: Bu aşamada kesilmiş olan lokumlar uygun kutulara yerleştirilerek paketlenir. Genellikle 5 kg ağırlığındaki paketlerle iç tüketime sunulur. Paketler]]> Lokum Çeşitleri https://www.lokum.gen.tr/lokum-cesitleri.html Thu, 06 Dec 2018 05:04:29 +0000 Lokum çeşitleri, Lokum, su, nişasta, şeker, sitrik asit ve gıda boyası yada aroma dan yapılır. Genel olarak lokum yapımında şöyle bir yol izlenmektedir. Öncelikle, şeker çözülebileceği kadar su ile birlikte kaynat Lokum çeşitleri, Lokum, su, nişasta, şeker, sitrik asit ve gıda boyası yada aroma dan yapılır. Genel olarak lokum yapımında şöyle bir yol izlenmektedir. Öncelikle, şeker çözülebileceği kadar su ile birlikte kaynatılır. Diğer bir taraftan sitrik asit başka bir kapta çok az bir su ile çözülmeye bırakılır. Nişasta da aynı işlem uygulanır. Çözülen nişasta ve sitrik asit kaynayan şekerli suya eklenir ve karıştırılarak kaynamaya devam eder. Kıvamın olduğunu anlamak için bir kaşık batırdığımızda yapışkan mı şekil mi kalıyor diye kontrol edilmeli. Yapışmadan şekil alan lokumu nişastalı kaplara koyup, on beş ile yirmi saat bekletilmeli sonrada sert bir zeminde şekil verilerek ambalajlanır. 
  Lokum çeşitleri damak tadına göre değişir. Yapımında içine konulan çeşitli aromalar süslemeler değişik lezzetler sunar.

  Lokum Çeşitleri
  Lokum çeşitleri:
  • Kuş lokumu
  • Fındıklı lokum
  • Cevizli lokum
  • Çifte kavrulmuş lokum
  • Antep fıstıklı lokum
  • Güllü lokum
  • Hindistan cevizli lokum
  • Kaymaklı lokum
  • Cezerye
  • Meyveli mini lokumlar
  • Limonlu ve naneli lokumlar
  • Çikolatalı lokumlar
  • Narlı lokum
  Lokumun sağlık açısından faydaları:
  Lokum karbonhidrat ağırlıklı bir besin olduğu için, böbrek hastaları için bire bir besindir. Lokumu yara veya çıbanın üstüne koyduğumuzda, çabucak iyileştiğini göreceksiniz. Bademcik iltihabına iyi gelir.
  ]]>
  Şehzade Lokumu https://www.lokum.gen.tr/sehzade-lokumu.html Thu, 06 Dec 2018 22:05:30 +0000 Şehzade Lokumu, Eskilerden kalan iyi bir tarifi daha sizlerle paylaşmak istiyoruz.  Kalabalık konuklara verilebilecek bereketli bir yaş pasta tarifidir,  hatta yemesi de çok keyifli . Ş Şehzade Lokumu, Eskilerden kalan iyi bir tarifi daha sizlerle paylaşmak istiyoruz.  Kalabalık konuklara verilebilecek bereketli bir yaş pasta tarifidir,  hatta yemesi de çok keyifli . 

  Şehzade Lokumu Malzemeleri
  • 4 tane yumurta 
  • 1 su bardağı şeker 
  • 1 su bardağı un 
  • Yarım paket k.tozu
  Pastanın Kreması İçin
  • 2.5 su bardağı süt
  • 3 yemek kaşığı un
  • Yarım çorba kaşığı nişasta
  • 4 çorba kaşığı şeker
  • 2 çorba kaşığı hindistan cevizi
  Ayrıca, 
  • Islatmak amaçlı süt
  • Bulamak amaçlı bir su bardağı kadar hindistan cevizi
  Şehzade LokumuSadrazam Lokumunun Yapılışı

  Çikolata sosunu da tavuk göğsü tatlısında olduğu gibi hazırlayabilirsiniz. Pandispanyayı her pandispanya da olduğu gibi hazırlayıp, yağlayıp unlanmış büyük fırın tepsisine dökün. 200 derecelik önceden ısıtılmış fırında yaklaşık olarak 10-15 dakika civarı pişirin. El büyüklüğüne benzer boyutta dikdörtgen parçalara bölün lütfen, her parçayı da ortadan ikiye kesin. Daha sonra da hazırladığınız kremadan her parçanın içine 1 tatlı kaşığı civarı koyup rulo yapın. Düz bir tabağa belli bir süre süt koyup ruloları içerisine hafifçe batırın ve hindistan cevizine bulayarak servis tabağına alın .
  ]]>
  Kakaolu Sarma Lokum https://www.lokum.gen.tr/kakaolu-sarma-lokum.html Fri, 07 Dec 2018 17:38:22 +0000 Kakaolu sarma lokum, birçok kişi tarafından bilinen tatlılardan biridir. Ülkemizde bulunan lokum türlerinden biri olan bu lokumun farkı evlerde de yapılabilmesidir. Oldukça yaygın bir şekilde tüketilen ve insanlar tarafından sevil Kakaolu sarma lokum, birçok kişi tarafından bilinen tatlılardan biridir. Ülkemizde bulunan lokum türlerinden biri olan bu lokumun farkı evlerde de yapılabilmesidir. Oldukça yaygın bir şekilde tüketilen ve insanlar tarafından sevilen bu lokumu sizlerde evlerinizde yaparak ailenize ve misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Fakat belirtmek isterim ki kakaolu sarma lokumun yapılışı sırasında oldukça çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Bu nedenle eğer kakaolu sarma lokumu yapmaya karar verdiyseniz baya bir malzeme gerekeceğini unutmamalısınız. Bu lokumun yapılışı malzeme çeşitliliğinin yanı sıra uğraştırıcıdır. Bu nedenle planlarınızı ona göre yaparak lokumun yapılışı için daha fazla zaman ayarlamanız sizler için çok daha iyi olacaktır. Kakaolu sarma lokumun lezzeti diğer hiçbir tatlı ile kıyaslanamayacak derecede güzeldir. İçerisindeki malzeme çeşitliliği ile insan vücudunun ihtiyaç duymuş olduğu birçok enerjiyi barındıran kakaolu sarma lokum aslında herkes tarafından tüketilmelidir. Özellikle kış aylarında bu lokum sayesinde birçok hastalıktan çok rahat bir şekilde korunabilirsiniz. Şimdi gerekli olan malzemelerden bahsederek kakaolu sarma lokum yapılışına geçebiliriz. Yapılış aşamasında geçmeden önce belirtmek isterim ki söyleyeceğimiz malzemeleri tam olarak kullanmanız lezzet açısından çok daha iyi olacaktır. 

  Kakaolu Sarma Lokum
  Kek malzemeleri:
  • İki adet yumurta ve yarım su bardağı toz şeker,
  • Yarım paket kabartma tozu ve bir paket vanilya,
  • Üç çorba kaşığı su ve iki çorba kaşığı un
  Krema malzemeleri:
  • Bir su bardağı süt ve bir çorba kaşığı tam dolu un,
  • Üç çorba kaşığı toz şeker, 
  • Bir paket vanilya,
  • Bir poşet köpürmüş krem şanti
  Islatmak için malzemeler:
  • Bir su bardağı kadar süt,
  • Bir miktar hindistan cevizi
  Yapılış Aşamaları:

  Öncelikle bir karıştırma kabının içerisine yumurtaları kıralım ve içerisine toz şekeri ekleyelim. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra mikser ile yaklaşık olarak 4-5 dakika kadar bir süre iyice karıştırarak iyice köpürmesini sağlayalım. Şeker tam olarak eridikten sonra işlemin tamamlandığını anlayabiliriz. Biz çırparken köpürdükten sonra içerisine suyu dökerek bu karışımın üzerine de İki çorba kaşığı unu ilave edelim ve çırpmaya devam edelim. 

  Şimdi sıra vanilya ve tozunda. Bu iki malzemeyi de ekledikten sonra tekrar çırpmaya devam ediyoruz. İşte bu işlemlerle kekin harcını yapmış oluyoruz. Şimdi bir fırın tepsisi elde ederek içerisine yağlı kağıt kapatalım. Bu tepsinin dibini iyice sıvı yağ ile yağlayalım. Bu yağ margarin ya da tere yağı da olabilir. Şimdi hazırlamış olduğumuz kek harcını tepsisine dökelim ve üzerini iyice düzeltelim. Bu harcı 190 derecelik fırında yaklaşık on dakika kadar pişirerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

  Kek tamamen piştikten sonra bu keki soğumaya bırakın ve ikinci işleme geçin. İkinci işlemde kremasını hazırlayalım. Bir kap içerisine malzemelerde bahsettiğimiz kadar sütü ekleyin ve içerisine un, şeker ve vanilyayı ekleyerek çırpın. Bu karışımı ocağa koyarak koyulaşıncaya kadar pişiriyoruz. Tam olarak koyulaştıktan sonra içerisine iki çorba kaşığı köpürmüş krem şanti ekleyelim. ve mikserle çırpalım.

  Bu aşamada ise artık soğumuş olan keki uzunlamasına dört şerit olacak şekilde keselim ve üzerine krem şanti ile yapmış olduğumuz karışımı dökelim. Şimdi yağlı kağıttan tutarak uzun tarafından ikiye katlayalım ve yağı kağıt bitmeden katladığımız yerin bitiminden keselim. Kestiğimiz her parçayı tabaklara koyalım. Bir kaseye hindistan cevizini bir kaseye de sütü koyalım ve kestiğimiz kekleri önce süte sonra hindistan cevizine batıralım. Böylece kakaolu sarma lokum hazırdır. Afiyet olsun.
  ]]>
  Prenses Lokumu https://www.lokum.gen.tr/prenses-lokumu.html Sat, 08 Dec 2018 11:53:48 +0000 Prenses lokumu, aslında her evde çok kolay bir şekilde yapılabilecek lokumlar arasında yer almaktadır. Özellikle görüntüsü itibari ile insanları etkileyen prenses lokumu küçük küçük yapılır ve beyaz bir görüntüsü vardı Prenses lokumu, aslında her evde çok kolay bir şekilde yapılabilecek lokumlar arasında yer almaktadır. Özellikle görüntüsü itibari ile insanları etkileyen prenses lokumu küçük küçük yapılır ve beyaz bir görüntüsü vardır. Adını bu güzel görünüşünden alan prenses lokumunu sizlerde evlerinizde yaparak çevrenizdeki insanları etkileyebilirsiniz. Bunun için sadece bazı malzemeleri alarak çok kolay bir şekilde bu gibi tatlıları evlerinizde yapabilirsiniz. Adım adım yapılışından bahsedeceğimiz prenses lokumun yapılışını sizlere en kolay şekilde anlatacağım. Bunun için biraz zamana ihtiyacınız olacaktır. Lokumun yapılışı sırasında adımları doğru takip ederek oluşacak lezzet kayıplarını ya da kıvamsızlık durumlarının önüne geçebilirsiniz. Bu durumun aynı sıra prenses lokumu için küçük kek kapları almanız çok daha güzel bir görünüş elde etmeniz için yeterli olacaktır. Şimdi gerekli olan malzemeleri hazırlayarak bu mükemmel lokumun yapılışına geçebiliriz. Adım adım yapılışından bahsedeceğimiz prenses lokumunu hiç yemek yapmasını bilmeyenler bile çok kolay bir şekilde yapabilir. Bunun için sadece kendinize güvenerek mutfağınızda tarifimi okuyarak işe başlamanız yeterli olacaktır. Prenses lokum içerisinde diğer lokumlar gibi aşırı malzeme çeşidi bulunmamaktadır. Bunun için bir çok evde bulunan klasik malzemelerden bu güzel görünümlü ve oldukça lezzet veren lokumları yapabilirsiniz. 

  Malzemeler: (22 adet lokum)
  • İki su bardağı kadar süt,
  • Bir buçuk çay bardağı kadar irmik,
  • Bir yemek kaşığı tereyağı,
  • Yarım çay bardağının üzerinde toz şeker,
  • Üzeri için bir miktar Hindistan cevizi
  Yapılışı:

  Adım 1: İlk olarak bir kap içerisine irmiğin tümünü ve malzemelerde bahsettiğimiz kadar sütü ekleyerek bu malzemelerin üzerine toz şekeri ekleyerek iyice karıştırın. Şimdi ocağınızın orta gözüne alarak sürekli karıştırarak pişirmeye başlayın, Kaynamaya başlayınca koyu bir kıvam almaya başlayacaktır. Ve bu durumda kaynatmaya devam edin. Tam olarak koyulaştıktan sonra üzerine bahsettiğimiz kadar tere yağını koyarak erimesi için iyice karıştırın. Tere yapı eridikten sonra ocağın altını kapatarak yaptığınız karışımın soğumasını bekleyin.

  Prenses Lokumu
  Adım 2: Tam olarak soğuyan karışımdan küçük yumaklar alarak iyice yuvarlayın. Bu arada bir kap içerisine bir miktar Hindistan cevizi koyarak yuvarladığınız küçük lokumları iyice Hindistan cevizine bulayın. Yuvarlanan Hindistan cevizlerinin boyutu standart olarak ceviz büyüklüğünde yapılır. Sizler bu boyutları isteğinize göre büyütüp küçültebilirsiniz. Hindistan cevizine batırılan prenses lokumu servis tabaklarına direk olarak dizilirse daha sonrada şeklinin bozulması önlenmiş olacaktır.

  Adım 3: Bu aşama ise son aşamadır. Son aşamada yuvarlayarak hindistan cevizine batırdığımız lokumların tümünü servis tabağı ile buz dolabına atalım ve yaklaşık olarak bir iki saat boyunca dolapta donduralım. Böylece prenses lokumu servise hazırdır. işte bu kadar basit bir yapılış ile bu lokumun yapılışını sonlandırabiliriz. Afiyet olsun
  ]]>
  Çikolatalı Lokum https://www.lokum.gen.tr/cikolatali-lokum.html Sat, 08 Dec 2018 12:13:59 +0000 Çikolatalı Lokum, Lokum çeşit çeşit olup günümüzde hem marketlerde satılmakta olup hemde bazen bayanları yapmakta oldukları tatlı türlerinden olmaktadır. Örneğin akşamları çayın yanına yapılarak tüketilebilen veya şek Çikolatalı Lokum, Lokum çeşit çeşit olup günümüzde hem marketlerde satılmakta olup hemde bazen bayanları yapmakta oldukları tatlı türlerinden olmaktadır. Örneğin akşamları çayın yanına yapılarak tüketilebilen veya şeker ihtiyacını karşılanabileceği bir tatlı türü olmaktadır. Bayanların zevkle yapabileceği bir tarif olup hemen hemen herkesin yapabileceği kolaylıkla olmaktadır. Ayrıca her damak tadına uygun olan bir tatlı türüdür. Yumuşak oluşu nedeni ile yaşlısından çocuğuna herkesin tüketebileceği bir cesit olmaktadır. Birde hafif ve  lezzetli sütlü  tatlı yapmak isteniyor ise eğer çikolatalı lokum tavsiye etmekteyim.

  Çikolatalı lokum malzemeler:
  •  3 su bardağı süt
  • 3 çorba kaşığı un
  • 2 çorba kaşığı kakao
  • Vanilya yarım paket
  • Çikolata, sütlü fındıklı  80 gram

  İçi için:

  • Krem şanti  1 paket
  • Süt 1 çay bardağı

  Üzeri  İçin:

  • Hindistan cevizi
  • Kırılmış fındık içi
  Çikolatalı LokumHazırlanışı:

  İlk olarak derin bir tencereye  süt, un, kakao, şeker,  vanilyayı alalım. Daha sonra çikolatayı küçük parçalar şeklinde kırdıktan sonra onları da tencerdeki karışıma koyalım ve ocağın altını açalım karıştırarak muhallebi kıvamına gelene kadar pişirelim. Daha sonra pişen muhallebiyi bir  bir tepsinin tabanına bol bol hindistan cevizi ve yer fıstığı döktükten sonra tepsini içine pişen muhallebiyi aktarılır.
  Yarım santim kalınlığında olmasına dikkat edilmelidir. Daha sonra muhallebinin soğuması beklenmelidir. O sırada başka bir yerde yani karıştırma kabında krem şanti hazırlanmalıdır. Tepsideki muhallebi  soğuduktan sonra hazırlanan krem şantiyi  üstüne eşit bir şekilde yayılır. Hazırlanan tepsiyi buzdolabında 2 saat bekletilmeye alınarak dinlendirilir. Daha sonra ikram edileceği zaman isteğe göre küçük parçalar halinde bölünerek elde edilir.
  Servis edeceğiniz zaman tepside hazırlanan tatlıyı istediğiniz büyüklükte kesin ve dikdörtgen şekiller elde edin. Daha sonra kesilen parçaları bol miktarda hindistan cevizi ve yeşil fıstık döktüğümüz tabağa alalım spatula ile bir ucundan kaldırılarak hızla  rulo yapılır. En son yeşil fıstığa bulama yapılarak servis yapılır.

  ]]>
  Aşk Lokumu https://www.lokum.gen.tr/ask-lokumu.html Sun, 09 Dec 2018 06:49:37 +0000 Aşk Lokumu, Genel olarak kimsenin yapmadığı ve yapmaktan çekindiği bir tatlı türü olmaktadır. Fakat yapıldığı zaman zevkle yapılan ve yenildikce yenilen ağızları taçlandıran bir tatlı türü olmaktadır. Yaşlısından ge Aşk Lokumu, Genel olarak kimsenin yapmadığı ve yapmaktan çekindiği bir tatlı türü olmaktadır. Fakat yapıldığı zaman zevkle yapılan ve yenildikce yenilen ağızları taçlandıran bir tatlı türü olmaktadır. Yaşlısından gencine kadar herkesin damak tadına uygun olup herkesin ağı lezzeti olmaktadır. Fakat ev hanımlarının yapmakta endişe ettiği bir tatlı olmaktadır. Yapıp da olmaz diye korkulan bir tarif olmaktadır. Aşk lokumu denilince akla ilk gençler gelmekte ve en çok gençlerin tercihi olmaktadır. Aşk lokumu genellikle yapmayı bilen bayanların en zevkle yaptığı pratik tatlı türüdür. 

  Aşk lokumu malzemeler:
  • 3 Bardak Süt
  • 7 Kaşık irmik
  • 7 kaşık şeker
  • 1 paket sade krem şanti
  • 1 paket vanilya

  Süslemek için

  • Toz fıstık
  • Pasta süsü
  • Hindistan cevizi
  Aşk LokumuHazırlanışı:
  İlk olarak süt, irmik, şekeri derin bir tencereye alarak katılaşana kadar yani göz göz olana kadar karıştırarak pişirilmelidir. Katı duruma gelen karışımımızı ocaktan alarak içine 1 paket sade krem şanti ile vanilya ekleyelim ve blendırdan iyice geçirelim. Karışımın sıcaklığı geçtikten sonra iyice soğuması için buzdolabına koyalım. Örneğin yaklaşık 4 saat buzdolabında bekletilebilir. Soğumakta olan tatlımızı elimizde ceviz büyüklüğünde yuvarlayalım ve süslemek için hazırlamış olduğumuz hindistan cevizi, pasta süsü, toz fıstığa batıralım. Şekilli kağıtlara yerleştirerek servise hazır duruma getirelim. Böylece aşk lokumu tamamlanmış olmâktadır. Fakat isteğe bağlı kalp şekli verilebilir.
  ]]>
  Fındıklı Lokum https://www.lokum.gen.tr/findikli-lokum.html Sun, 09 Dec 2018 14:04:25 +0000 Fındıklı lokum, ülkemiz denilence akla iştirak eden lezzetlerden birisidir. Türk lokumunun lezzeti dünyaca ünlüdür ve bizzat ismiyle anılır. Turkish Delight Lokumun tarihçesi bir takım kaynaklara yönelik 15. asra bir tak Fındıklı lokum, ülkemiz denilence akla iştirak eden lezzetlerden birisidir. Türk lokumunun lezzeti dünyaca ünlüdür ve bizzat ismiyle anılır. Turkish Delight Lokumun tarihçesi bir takım kaynaklara yönelik 15. asra bir takım kaynaklara göreyse 18. asra dayanmaktadır. Fakat malum bir hakikat lokumu bütün dünya çapında tanınmış eden arkadaşımızın Ali Muhittin Hacı Bekir olduğudur. İyi bir lokum görünüşünden belirli olabilir. İyi bir lokum verildiği tarzı korumaktadır. Lokum elastiki olmalı ve üst kısmına bastırılsa da eskiyen biçimini almalıdır. Narin ve ağızda kayarak yenmelidir. Tarifimize gelince çok basit bir tarif olduğundan ötürü çok severek yaptığım bir tariftir bu.  Çok çeşitli olarak isimlendirildiğini gördüm bundan önce.  Ama ben prenseslere layık bir lezzete sahip meydana geldiği amaçlı Fındıklı lokum demeyi seçim ettim. Tecrübe fırsatınız olursa ne demek istediğimi daha sıkı anlayacağınızdan eminim. Fındıklı lokum, hem bir lezzet hem bir de estetik açıdan çok sıkı bir tatlı. Benzer sürede çok pratik.

Gerekli gereken malzemeler 

Malzemeler: 
 • 2 su bardağı portakal suyu 
 • 4, 5 su bardağı su 
 • 1 su bardağı mısır nişastası 
 • 1, 5 su bardağı şeker 
 • 15 - 20 tane kırılmış fındık yada ceviz 
 • 1 çay bardağı Hindistan cevizi 
 • Bir diş büyükçe limon tuzu 
 
Üzeri için; 
 • 1 çay bardağı fındık yada badem 
 • 1 su bardağı hindistan cevizi 
Lokumun yapılışı

Şeker, 3 su bardağı su ve limon tuzunu tencereye koyup ocağın en minik gözüne alarak arada bir karıştırarak şekerin erimesini sağlayınız. Kabarcıklar çıkana denli kaynatın. Diğer tarafta olan su, portakal suyu ve nişastayı farklı bir kapta karıştırın. Kaynayan şerbete hızlı bir şekilde karıştırarak ağır ağır dökün. Yoğunlaşıp göz göz olmaya başladıktan ardından çırpma teli ile bir çok kez karıştırarak tahmini 10 - 15 dk denli pişirin. Dibine tutturmayın. Saydam ve akıcı bir imajı olacak.

Fındıklı Lokum
Ocağı kapatıp fındık yada ceviz ekleyin. Ortada boy kare şeklindeki bir tepsiye yağlı kağıdı seriniz. Lokumu dökün ve eşit bir şekilde dağıtınız. Kalınlığı bir cm denli olmalı. Buzdolabına koyup bir saat bekletin. Dolaptan çıkarıp minik parçalar halinde dilimleyin. Dilimlediğiniz lokumları bolca hindistan cevizine bulayıp bir zaman bekletin. Enfes portakal aromalı lokumlar hazırlıklı. Lokumun çoğu versiyonu vardır. Güllü, fındıklı, fıstıklı, kakaolu, cevizli, portakallı, limonlu, naneli, kaymaklı, vanilyalı lokumlar gibi. Siz de lokumunuzun çeşitli çeşitte olmasını istiyorsanız bu malzemeyi de lokumunuza ek edebilirsiniz.
]]>
Lokum Tatlısı https://www.lokum.gen.tr/lokum-tatlisi.html Sun, 09 Dec 2018 21:01:23 +0000 Lokum Tatlısı, Osmanlılar şekerle geç tanıştılar fakat Anadolu topraklarının ve Osmanlı sarayının vazgeçilmezleri arasına kısa zamanda girdi. Şerbetler, helvalar, lokumlar...  Tatlılar tarih süresince Türk mutfak kül Lokum Tatlısı, Osmanlılar şekerle geç tanıştılar fakat Anadolu topraklarının ve Osmanlı sarayının vazgeçilmezleri arasına kısa zamanda girdi. Şerbetler, helvalar, lokumlar...  Tatlılar tarih süresince Türk mutfak kültürünün en önemli tariflerinden biri olmuştur. "Tatlı yiyelim tatlı konuşalım", "Tatlı dil yılanı deliğinden çıkartır "  benzeri kültürümüzde yer edinmiş sözlerden de anlaşılacağı gibi tatlılar kültürümüzde mühim bir yere sahiptir. Mutfak kültürümüzde tatlıların bol ve çeşitli meydana geldiğini görürüz. Hamur tatlıları, meyve tatlıları, sütlü tatlılar, unlu tatlılar başlıca grupları oluşturmaktadır. Misafirlere sevilen bir tatlı ikramı, ev sahibinin kıymetini, konumunu artırır. Yaz ve kış da dahil olarak bütün mevsimlerde tatlı tüketilmektedir. Törenlerde ilke olarak, her işe 'Tatlı başla, tatlı bitir' biçimindedir.Bu kapsamda insanlar söz kesimi ve nişanlarda şerbetle işe başlamış, düğün töreni yemekleri de en güzel tatlılarla bitirilir. Rüyamızda tatlı görsek hep iyiye yorumlanır. 

Sarayda yapılan en tanınmış şekerlemenin, huzurlu-i halkum adı verilen lokum tatlısı meydana geldiği anlaşılmaktadır. Huzurlu-i halkum Osmanlı Devletinin ilk dönemlerinde yalnızca padişahlara has olarak üretilirken zamanla piyasada yer alan şekercilere de imalat yetkisi verilmiş böylelikle milletin da bu şekerlemeyi tanımasına imkân tanınmıştır. Lokum tatlısı, asırlardır kültürümüzde yaşayan Türk tatlılarından yalnızca biridir. Tatlı, Osmanlı mutfağında et, pilav ve börek civarı önemliydi.  Tatlısı olmayan bir sofra düşünülemezdi bile. Zengin evlerde, gündelik sofralarda kesinlikle bir çeşit tatlı bulunurdu. Ziyafetlerde ve bilhassa iftar sofralarında çeşit artardı. Helva, lokma, lokum tatlısı, kadayıf, zerde, aşure, muhallebi, sütlaç, pelte, elmasiye en fazla tüketilen tatlılar aralarında yer alırdı. Bilhassa da bundan tahmini olarak 10 sene öncesinde ülkemizde lokum kültürü çok daha çeşitli bir boyuttaydı. Ben küçüklükten bu yana lokum tatlısıyla büyüdüm ve oldukça da sıhhatli bir çocukluk yaşadım. İçerisinde kullanılan malzemelerden ötürü olsa sebep ki lokumun her türlüsünü çok çok severim. Geçenlerde bir arkadaşıma ziyarete gittiğimde bana ikram ettiği bir tatlıyı ilk kez gördüm ve tattım. Beni öyle ki çocukluğuma götüren ve tadının halen damağımda meydana geldiğini bahsetmek istediğim tatlı lokum tatlısı. İçerisinde lokumun bulunmadığı fakat tadının o enfes lokumlara benzediği bu tatlıyı sizde deneyin. Çoğu kez yaptığım bir tatlı haline gelen bu enfes tatlıyı sizlerle de paylaşmak istiyorum. 
Lokum Tatlısı
Lokum Tatlısı Tarifi
Malzemeler
 • 1 Litre Süt
 • 4 çay Bardağı şeker
 • 4 Yiyecek Kaşığı Un
 • 2 Tatlı Kaşığı Margarin
 • 1 Paket şekerli Vanilya  (yada isteğe 2 yiyecek kaşığı damla sakızı) 
 • 400 Gram Hindistan Cevizi
 • 2 Paket Krem şanti
Hazırlanış Aşamaları
Geniş bir tencerenin içine sütü ve şekeri koyun ve güzel bir biçimde karıştırın. Sonrasında bu karışım içine yavaş bir biçimde unu ilave edelim. Unu bir anda koymak karışımınızı topaklar bu yüzden topaklanmaması için çok yavaş koymanızı öneririm. Kıvama gelen karışımın içine margarini ek edin ve daha daha sonra geri kalan vanilyayı da ekleyerek karıştırın. Karışımınız iyice karıştıktan daha sonra altını kapatın ve ılımasını bekleyin. Bir taraftan geniş bir borcamın içine hindistan cevizini dökün. Krem şantiyi hazırlayın ve dondurucuda bir süre soğutun. Hindistan cevizli borcamınızın içine muhallebiyi dökün ve üst kısmına krem şantinizi de ek edin. Kalan hindistan cevizini de ek edin ve rulo halinde sararak bir süre dolapta bekletin. Sonrasında bir bıçak yardımıyla keserek servis edebilirsiniz. 
]]>
Hindistan Cevizli Lokum https://www.lokum.gen.tr/hindistan-cevizli-lokum.html Mon, 10 Dec 2018 10:55:54 +0000 Hindistan Cevizli Lokum; ülkemizde toplum olarak çay ile birlikte tüketmek için bir çok lezzetli ürünleri çayın yanında aramaktayız. Belirtmek gerekirse günümüzde çalışma temposuna bağlı olarak artan stres ve gerginliklerden Hindistan Cevizli Lokum; ülkemizde toplum olarak çay ile birlikte tüketmek için bir çok lezzetli ürünleri çayın yanında aramaktayız. Belirtmek gerekirse günümüzde çalışma temposuna bağlı olarak artan stres ve gerginliklerden kaynaklı olarak herkesin en büyük arzuları arasında evde ailecek geçilen vakitlerdir. Bundan dolayı, hindistan cevizli lokum ile birlikte hem hafif hemde sağlıklı bir şekilde ailenizle birlikte tüketebileceğiniz ürünlerin başında yer almaktadır. Günümüzde artan hazır gıdalar ile birlikte bir çok kronik hastalıklar ile karşı karşıya kalınılmaktadır. Bundan dolayı, nerede ve hangi şartlar altında üretilen hazır gıdaların yerine sizde kendiniz evinizde bu ürünlerden daha lezzetli ve güvenli bir şekilde hazırlayabileceksiniz. Hindistan cevizli lokum için gerekli malzemeler ve hazırlanışını sizler için açıklayacak olursak;

Hindistan Cevizli Lokum İçin Gerekli Malzemeler;
 • 1 Litre kadar tam yağlı süt,
 • 300 gr. toz şeker,
 • 150 gr margarin,
 • 1 su bardağı kadar un,
 • Yarım kavanoz kadar hindistan cevizi,
 • 250 gr. kadar Antep fıstığı.
Hindistan Cevizli Lokum Hazırlanışı; Hindistan cevizli lokum hazırlanışı için ilk olarak birer tava alarak içine ilk olarak margarini atınız ve ardından kızarmaya başladıktan sonra içine unu da ekleyerek unu iyice kavurunuz. Ardından süt ve şekeri de ekleyerek kıvamı oluşana kadar iyice pişirin. Ardından pişirilmesi gerçekleştikten sonra 15 dakikaya kadar iyice çırpınız.  sonrasında tavayı bir kenara alarak, altı düz ve kare şeklinde olan fırın tepsisini alarak içine tüm hindistan cevizini seriniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken husus tepsinin dibinde hindistan cevizi olmayan bir alan olmasın ve iyice seriniz. Hindistan Cevizli LokumArdından hazırlamış olduğunuz un ve şekerden oluşturmuş olduğunuz karışımı üstüne dökerek seriniz. Çorba kaşığının arka kısımından destek alarak düz bir şekilde tepsiye serebilirsiniz. Ve isteğe bağlı olarak krem şarti ile süt karışımı da üstüne dökebilirsiniz. Tabi ki bu sizin isteğinize bağlıdır. Son olarak hazırlamış olduğunuz karışımı bir Gece kalacak şekilde buz dolabında bekletmelisiniz. Sizde bu arada Antep fıstıklarınızı çekerek bir köşede hazırda bulunmasını sağlayabilirsiniz. Ve en son olarak bir gün dolapta kalan karışımı alarak bıçak yardımıyla ufak şeritler halinde düz bir şekilde boydan boya kadar çiziniz. Ve bir birinden ayrıştırmış olduğunuz dilimleri bir ucundan başlayarak rolu gibi dolayarak her bir parçayı ters yatırarak üstüne çekmiş olduğunuz Antep fıstıkları üstüne serpiştirerek servis edebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun..
]]>
Paşa Lokumu https://www.lokum.gen.tr/pasa-lokumu.html Mon, 10 Dec 2018 23:44:02 +0000 Paşa lokumu, ya da yalancı afyon lokumu özellikle sıcak yaz günlerinde serin serin iyi gidecektir. Salıklı ve çok tatlıdır. Çocuklarınızın çok seveceği bir tatlıdır. Misafirlerinize de ikram edebileceğiniz bir çok güzel bi Paşa lokumu, ya da yalancı afyon lokumu özellikle sıcak yaz günlerinde serin serin iyi gidecektir. Salıklı ve çok tatlıdır. Çocuklarınızın çok seveceği bir tatlıdır. Misafirlerinize de ikram edebileceğiniz bir çok güzel bir tatlıdır. İçinde bulunan sütten dolayı kalsiyum içeriyor.

Paşa lokumunun malzemeleri:
 • 5 su bardağı süt
 • 1su bardağı un
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 talı kaşığı damla sakızı macunu 
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket toz krem şanti
 • 1 su bardağından 2 parmak eksik soğuk süt
 • 1 kase hindistan cevizi
Paşa LokumuPaşa lokumunun yapılışı:
5 bardak sütü ve 1 bardak unu tencereye alıp pişirelim. Kaynamaya başlayınca ocağı kapatalım. Tereyağı, şeker ve vanilyayı ekleyerek 10 dakika kadar çırpalım. Büyük bir tepsiye hindistan cevizini eşit bir şekilde serpelim. Hazırlayıp çırptığımız kremamızı tepsiye yine eşit şekilde dökelim ve buz dolabında 1 saat kadar donmasını bekleyelim. Biz bu arada toz krem şantiyi çırparak hazırlayalım. Hazırladığımız krem şantiyi kremanın üzerine dökerek yayalım. Tatlımızı krem şantininde donması için 10 dk buz dolabında bekletelim. 20 dakika sonunda tatlımızı istenilen boyutta kesip spatula yardımı ile sararak rulo yapalım. Ruloların boyutları küçük olursa görüntü ve sunum olarak ta daha güzel olur. Kremayı tepsiye kalın ve yaymamaya dikkat edelim. Kalın olursa rulo yapmanız zorlaşır. Rulo yapmak gözünüzü korkutmasın ama yinede zor gibi derseniz tatlıyı küçük kareler şeklinde kesip servise sunabilirsiniz.
Afiyet olsun...
]]>